خشکبار

خواص گردو برای کودکان + موارد منع مصرف گردو برای کودکان | آجیل منوچهری

خواص و فواید گردو برای کودکان

حواص و فواید گردو برای کودکان و نوزاد بر هیچکس پوشیده نیست. زیرا گردو سرشار از امگا۳ و انواع مواد غذایی مغزی می باشد و بهترین گزینه برای صبحانه کودکان است و برای رشد و تقویت هوش و حافظه ی کودک بسیار مفید و حیاتی می باشد.

ما در آجیل منوچهری قصد داریم کامل ترین مرجع خواص و شیوه ی درست مصرف گردو برای کودکان را ارائه نماییم.

گردو بهترین گزینه برای صبحانه کودکان

یکی از دغدغه های علاقه ی شدید کودکان به مواد غذایی در بازار که با آن تنقلات می گویند می باشد. زیرا اکثراً این مواد غذایی دارای مواد نگهدارنده ی غیر مجاز مانند رنگ های مصنوعی خوراکی ، انواع طعم دهنده های غیر طبیعی و… که برای رشد و سلامتی کودکان نه تنها مفید نیست بلکه گاهاً می تواند خطرناک باشد.همچنین برعکس این موضوع اکثر کودکان صدق می کند که اکثر کودکان علاقه زیادی خوردن مواد غذایی سالم نشان نمیدهند.
مادران و پدران موظفند با ترکیب مواد مغذی در غذای مورد علاقه کودکان انواع مواد معدنی و مقوی مورد نیاز بدن را برای کودک دلبندشان فراهم نماید.

تاریخچه پیدایش درخت گردو

درخت گردو به صورت خودرو برای هزاران سال پراکنش داشته و رشد می‌کرده است. منشأ گردو از هند و نواحی اطراف دریای خزر است به همین علت به گردوی پارسی یا ایرانی نام گذاری شده است.

گردو برای کودک
گردو برای کودک

در قرن چهارم میلادی رومیان درخت گردو را به سراسر اروپا معرفی کردند و کشت گردو در اروپا رایج شد؛ در طول تاریخ از گردو استفاده‌های مختلفی کردند و گردو کاربردهای زیادی داشت که عبارت از غذا، دارو، ساخت خانه و رنگ از پوست‌های گردو و روغن چراغ می‌باشد.

به علت این که انگلیسی‌ها گردو را به آمریکا انتقال دادند، در آمریکا به گردوی انگلیسی شهرت یافته است. چین در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده تجاری گردو در جهان با تولید حدود ۳۶۰ هزار تن در سال است، کشور بعدی آمریکا با تولید حدود ۲۹۴ هزار تن است، پس از آمریکا، ایران، ترکیه، اوکراین و رومانی از بزرگترین تولیدکنندگان گردو در جهان هستند.

گردو ایرانی (juglans regia L) یکی از اصلی‌ترین میوه‌های خشکباری جهان است و مهمترین گونه از خانواده گردوسانان می‌باشد. زیستگاه اصلی این گونه کوهستان‌های آسیای مرکزی و به خصوص ایران است؛ ایران یک بانک ژن گسترده برای گردو است.

تویسرکان از عمده‌ترین مناطق تولید کننده گردو در ایران است، محصولات این شهرستان به خارج از کشور صادر می‌شود و از کیفیت بالایی برخوردار است. باغ‌های بزرگ گردو در کردستان منطقه اورامان و تیلکو در سقز فراوان هستند.

نوع انگلیسی (یا ایرانی) با نام Juglans regia  نوع سیاه با نام  Juglans nigra و نوع سفید با نام Juglans cinerea می‌باشد.

نوع انگلیسی محبوب‌ترین نوع گردو در کشور آمریکا است که به دلیل داشتن پوست نازک به راحتی شکسته می‌شود؛ نوع سیاه، پوست سخت‌تری دارد و دارای مزه‌ای تندتر است،  نوع سفید شیرین‌تر و روغنی‌تر از دو نوع قبل است.

گیاه شناسی گردو

درخت گردو بسیار بلند است و چوب سخت آن از بهترین و معروف‌ترین چوب‌ها است؛ ارتفاع درخت گردو بین ۱۰ تا ۴۰ متر متغیر است، درخت گردو بیشتر به روش پیوند زدن تکثیر می‌شود، مغز گردو ساخته شده از تکه‌های ناهموار و پروانه‌ای شکل است. اين تکه‌ها به رنگ سفید هستند و با پوستی نازک به رنگ قهوه‌ای روشن پوشیده شد‌اند.

اين مغزها در پوستی گرد یا دوک مانند به رنگ قهوه‌ای و خیلی سفت محصور شده‌اند. گردو در ماه‌های شهریور و مهر برداشت می‌شود و در همه فصول سال وجود دارد.

گردو برای کودکان مفید است
گردو برای کودکان مفید است

ارزش غذایی گردو برای کودکان

گردو بهترین منبع منگنز و مس می‌باشد، در گردو، منیزیم و فسفر وجود دارد. مقداری روی، آهن، کلسیم و سلنیوم نیز موجود است؛ گردو مقدار کمی سدیم دارد. گردو حاوی بیشترین مقدار ویتامین‌های B6،B1 و B5 می‌باشد. در گردو، ویتامین‌های B3 وجود دارد. کالری گردو زیاد است و حدود ۶۵۴ کالری در هر یک صد گرم گردو وجود دارده گردو در حدود ۶/۷ گرم فیبر دارد.

بررسی فواید گردو برای کودکان

کودکانی که مقدار امگا ۳ در برنامه غذایی‌شان کم است. اختلالاتی مانند بیش فعالی یا هایپر اکتیوی، مشکلات رفتاری، کج خلقی و مشکلات خواب در آن‌ها زیاد است. به همین علت بهتر است کودکان از گردو استفاده کنند. مصرف گردو برای کودکان در روز موجب افزایش اسید چرب ضروری امگا ۳ می‌گردد. ۱۵% درصد از چربی‌های گردو از نوع چربی‌های غیر اشباع و مفید برای سلامت قلب می‌باشد.

این نوع چربی پایین آورنده کلسترول بد LDL و افزایش دهنده کلسترول خوب  HDL است. مغز گردو حاوی نوعی ترکیب آنتی اکسیدان به نام اسید الاژیک است که فعالیت‌های متابولیکی که منجر به سرطان خواهند شد را متوقف می‌کند این ماده از آسیب دیدن سلول‌ها در معرض رادیکال آزاد جلوگیری می‌کن به خثی شدن موادی که می‌توانند منجر به ایجاد سرطان شوند کمک کرده و مانع تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شود.

خواصیت گردو برای کودکان
خواصیت گردو برای کودکان

مواد معدنی مفید، موجود در مغز گردو برای کودکان

مفز گردو  و خرید بادام درختی منبعی عالی از منگنز و حاوی مقادیر زیادی مس است؛ این دو سازنده بخشی از آنزیم‌هایی هستند که در عمل اکسیداسیون بدن نقش دارند. گردو به وسیله امگا ۲ از سلامت استخوان محافظت می‌کند.

اسید آلفا لینولنیک؛ چربی امگا ۳ موجود در گردو با کمک به جلوگیری از تحلیل استخوان‌ها، سلامت استخوان را افزایش می‌دهد.

میزان امگا ۳ محافظ را با مصرف چهار گردو در روز بهبود ببخشید، مصرف چهار عدد گردو در روز به طور چشمگیری سطح‌های خونی اسیدهای چرب امگا ۳ محافظ. اسیدآلفا لینولنیک (ALA) و اسید ایکو ساپنتانوئیک (EPA) در افراد بزرگسال را افزايش می‌دهد.

ملاتونین به بهبود خواب برای کسانی که شب کار هستند و افرادی که از کندی واکنش رنج می‌برند کمک می‌کند.

اما نگهداشتن میزان مناسب این هورمون برای افراد بیش از ۴۰ سال بسیار مهم است، چون مقدار ملاتونین تولید شده توسط بدن, با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد و اين باعث کاهش آنتی اکسیدان محافظ می‌شود.

مصرف گردو برای کودکان
مصرف گردو برای کودکان

کمک به رشد جسمی و ذهنی کودک

گردو جز اصلی غذای مدیترانه‌ای است و مزیت‌های فراوانی دارده میزان پروتئین‌های C-Reactive را که باعث التهاب عروق و در نتيجه سخت شدن رگ‌ها و ایجاد بیماری‌های قلبی می‌شود را کاهش می‌دهد. در مطالعاتی که انجام شده است مشخص شده است که ویتامین  E در گردو آلفا توکوفرول نیست. ویتامین E به صورت گاما توکوفرول است، این شکل از ویتامین E به حفاظت بهتر و بیشتر قلب در مردان منجر می‌شود. گردو کلسترول LDL خون را کاهش می‌دهد و سبب بهبود عملکرد سلول اندوتلیال می‌شود. در صورتی که دچار کاهش متابولیسم هستید.

می‌توانید با مصرف گردو از کاهش سوخت و ساز بدن جلوگیری کنید، تحقیقات اخیر نشان داده است که با مصرف روزانه دو مغز کامل گردو به مدت دو تا سه ماه می‌توانید اختلالات متابولیسمی بدن خود را درمان کنید. مصرف گردو برای کودکان از تشکیل سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا جلوگیری می‌کند.

تضمین سلامت کودکان با مصرف گردو

اگر می‌خواهیدخواب آرامی داشته باشید. برای شام، سالاد سبزیجات به همراه گردو میل کنید. مواد مغذی ضد التهابی در گردوء نقش ویژه‌ای در حمایت از سلامت استخوان را ایفا می‌کند.

گردو غنی از آنتی اکسیدان ها، از جمله این که منبع بسیار خوبی از منگنز و منبع بسیار خوبی از مس است. در بین آجیل‌ها آنتی اکسیدان گردو و شاه بلوط از همه بیشتر است. گردو منبع غنی از چربی‌های اشباع نشده است و منبعی غنی از اسیدهای امگا ۳ می‌باشد و یک چهارم فنجان مفز گردو در حدود ۹۰/۸ درصد نیاز روزانه بدن به این چربی ضروری را تأمین می‌کند.

چون گردو دارای مس می‌باشد بنابراین به جذب آهن در بدن کمک می‌کند. حدود ۱۵% چربی موجود در گردو، چربی اشباع نشده مفید است. روغن گردو درمان کننده دردهای مفاصل است و جذب مواد غذایی را آسان می‌کند. قسمت سبز و تازه میوه گردو را اگر با آب بجوشانید و موهای خود را با آن رنگ کنید رنگ قهوه‌ای به مو می‌دهد.

گردو برای کودکان مضر است
گردو برای کودکان مضر است

جایگاه مصرف گردو در طب سنتی

دمکرده برگ درخت گردو برای درمان ورم مفاصل مفید است، ۵۰ گرم برگ گردو را دریک لیتر آبجوش ريخته و به مدت چند دقیقه بجوشانید. این جوشانده برای شست و شوی زخم‌ها و التیام آن‌ها بسیار مفید است. از روغن گردو می‌توانید برای آرام کردن و درمان درد سیاتیک بهره ببرید.

پوست درخت گردو و پوست سبز گردو قابض است. اگر برگ گردو را خشک کنید و به شکل پودر در آورید و در کناره دیوارها یا دور فرش‌ها بريزیده حشرات را دور کرده و مانع از ورود آن‌ها به منزل می‌شود. از برگ‌های گردو به شکل سنتی برای دفع انگل‌های خارجی روی پوست دام‌ها استفاده می‌شود.

در تهیه غذاهای ایرانی از گردو بهره برده می‌شود که از انواع غذاها می‌توان خورشت فسنجان, دوغ ،کشک، آب دوغ خیار و انواع کیک‌ها اشاره داشت که از گردو برای تهیه این غذاها استفاده می‌کنيم. می‌توانید مفز گردو را کاملاً خرد کنید و به ظرف محتوی سالاد سبزیجات خود اضافه کنید و يا مغز گردو را با ماست مخلوط کرده و میل کنید.

مضرات گردو برای کودکان

  • اسراف در خوردن مغز گردو در افراد گرم مزاج سبب ایجاد زخم در دهان می‌شود. خوردن گردو برای کودکانی که ناراحتی معده و کبد دارند غیر مجاز می باشد، افراد چاق نیز باید از آن پرهیز کنند.
  • واکنش‌های آلرژیک می‌تواند تقریباً در هر غذایی رخ دهد. علائم آلرژی غذایی گاهی اوقات ممکن است فوری و خاص باشد و می‌تواند شامل بثورات پوستی، کهیر خارش, و اگزما، تورم لب‌ها، زبان یا گلو، سوزش و خارش در دهان، احتقان بینی یا خس خس سینه، اشکال در تنفس و سرگیجه يا سبکی سر باشد.
  • اما علایم آلرژی غذایی نیز ممکن است بسیار کلی‌تر و با تأخیر بروز کند، و می‌تواند شامل خستگی، افسردگی، سردرد مزمن، مشکلات مزمن روده (مانند اسهال یا ییوست)، و بی خوابی باشد.
گردوخواص کردو برای بچه
خواص کردو برای بچه
  • در صورت بروز حساسیت در هنگام مصرف گردو بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. وقتی می‌خواهید گردو بخرید، سعی کنید آن‌هایی را انتخاب کنید که وزن بیشتری دارند. پوست گردو نباید دارای ترک خوردگی، سوراخ یا هر نوع لکه باشد.زیرا این مشخصات اغلب نشانه‌های کپک زدگی مغز گردو است که آن را برای مصرف نامناسب می‌کند.
  • در زمان خرید گردو، گردویی را انتخاب کنید که نسبت به شکل خود وزن بیشتری دارد، دقت کنید گردوهای انتخاب شده دچار ترک خوردگی و ضرب دیدگی نباشند و کاملاً سالم و تازه باشند.
  • با توجه به محتوای بالا چربی اشباع نشده در گردو، گردوها بسیار فاسد شدنی هستند و باید در ذخیره سازی دقت کنید، مغز گردو را باید در ظروف محفوظ از هوا ذخیره کنید و در یخچال و فریزر بدهید مغز گردو را می‌توانید به این شکل به مدت شش ماه در یخچال نگهداری کنید ولی اگر مفزهای گردو را در فریزر قرار دهید این مدت به یک سال افزایش خواهد یافت.
  • به خاطر داشته باشید اگر مغزهای گردو را در محلی خنک، خشک و تاریک قرار دهید تا شش ماه تازگی خود را حفظ خواهند کرد و مشکلی از لحاظ فاسد شدن و مسمومیت ایجاد نخواهند کرد.

آجیل منوچهری بزرگترین تولید کننده ی آجیل و خشکبار در استان گلستان آماده ی خرید گردو و مغز گردو  در حجم خرده و عمده شما هم میهنان عزیز میباشد. شما برای هماهنگی بیشتر می توانید با شماره ی ۰۹۹۲۶۶۴۷۹۰۳ در ارتباط باشید.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
منبع
healthshots.comndtv.com
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا