خشکبار

خواص گردو برای کودکان + موارد منع مصرف گردو برای کودکان

خاصیت گردو برای کودکان

از آنجایی که گردو برای کودکان مزیت‌های بی‌نظیری دارد بسیاری از والدین این خوراکی را در رژیم غذایی کودکان خود قرار می‌دهند. گردو سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی متفاوت است. به همین دلیل سیستم ایمنی بدن کودکان با استفاده از گردو تقویت می‌شود. گردو سرشار از آنتی اکسیدان می‌باشد که آنتی اکسیدان از به وجود آمدن بیماری در بدن کودکان جلوگیری خواهد کرد.

خاصیت گردو برای کودکان
خاصیت گردو برای کودکان

حواص و فواید گردو برای کودکان و نوزاد بر هیچکس پوشیده نیست. زیرا گردو سرشار از امگا۳ و انواع مواد غذایی مغزی می باشد و بهترین گزینه برای صبحانه کودکان است و برای رشد و تقویت هوش و حافظه ی کودک بسیار مفید و حیاتی می باشد.

ما در آجیل منوچهری قصد داریم کامل ترین مرجع خواص و شیوه ی درست مصرف گردو برای کودکان را ارائه نماییم.

گردو بهترین گزینه برای صبحانه کودکان

یکی از دغدغه های علاقه ی شدید کودکان به مواد غذایی در بازار که با آن تنقلات می گویند می باشد. زیرا اکثراً این مواد غذایی دارای مواد نگهدارنده ی غیر مجاز مانند رنگ های مصنوعی خوراکی ، انواع طعم دهنده های غیر طبیعی و… که برای رشد و سلامتی کودکان نه تنها مفید نیست بلکه گاهاً می تواند خطرناک باشد.همچنین برعکس این موضوع اکثر کودکان صدق می کند که اکثر کودکان علاقه زیادی خوردن مواد غذایی سالم نشان نمیدهند.
مادران و پدران موظفند با ترکیب مواد مغذی در غذای مورد علاقه کودکان انواع مواد معدنی و مقوی مورد نیاز بدن را برای کودک دلبندشان فراهم نماید.

ارزش غذایی گردو برای کودکان

گردو بهترین منبع منگنز و مس می‌باشد، در گردو، منیزیم و فسفر وجود دارد. مقداری روی، آهن، کلسیم و سلنیوم نیز موجود است؛ گردو مقدار کمی سدیم دارد. گردو حاوی بیشترین مقدار ویتامین‌های B6،B1 و B5 می‌باشد. در گردو، ویتامین‌های B3 وجود دارد. کالری گردو زیاد است و حدود ۶۵۴ کالری در هر یک صد گرم گردو وجود دارده گردو در حدود ۶/۷ گرم فیبر دارد.

فواید گردو برای کودکان
فواید گردو برای کودکان

بررسی فواید گردو برای نوزاد و کودکان

کودکانی که مقدار امگا ۳ در برنامه غذایی‌شان کم است. اختلالاتی مانند بیش فعالی یا هایپر اکتیوی، مشکلات رفتاری، کج خلقی و مشکلات خواب در آن‌ها زیاد است. به همین علت بهتر است کودکان از گردو استفاده کنند. مصرف گردو برای کودکان در روز موجب افزایش اسید چرب ضروری امگا ۳ می‌گردد. ۱۵% درصد از چربی‌های گردو از نوع چربی‌های غیر اشباع و مفید برای سلامت قلب می‌باشد.

این نوع چربی پایین آورنده کلسترول بد LDL و افزایش دهنده کلسترول خوب  HDL است. مغز گردو حاوی نوعی ترکیب آنتی اکسیدان به نام اسید الاژیک است که فعالیت‌های متابولیکی که منجر به سرطان خواهند شد را متوقف می‌کند این ماده از آسیب دیدن سلول‌ها در معرض رادیکال آزاد جلوگیری می‌کن به خثی شدن موادی که می‌توانند منجر به ایجاد سرطان شوند کمک کرده و مانع تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شود.

یک نوزاد از چه زمانی میتواند گردو بخورد ؟

یکی از مهمترین نکاتی که جهت استفاده از گردو برای نوزادان اهمیت دارد این است که سن نوزاد را بررسی کنید. سن نوزاد تعیین کننده هر یک از وعده‌های غذایی می‌باشد. نوزادانی که زیر یک سال هستند به هیچ عنوان نباید از مغزیجات سنگین مانند گردو استفاده نمایند. حداقل سن لازم جهت استفاده از گردو برای نوزادان یک سالگی می‌باشد.

گردو برای کودک
گردو برای کودک

فواید گردو برای کودک

برخی از مهمترین فواید گردو برای کودکان و نوزادان عبارت هستند از :

۱٫ انرژی بخش بودن

 مهمترین فواید گردو برای نوزادان این است که نیروبخش و انرژی زا می باشد. بیشتر نوزادانی که گردو استفاده می‌کنند انرژی بیشتری در طول روز خواهند داشت.

۲٫ تامین ویتامین های ضروری

 یکی دیگر از فواید گردو برای نوزادان این است که تامین کننده ویتامین‌های مورد نیاز بدن آنها می‌باشد. از آنجایی که گردو دارای ویتامین و مواد معدنی زیادی است نیازهای بدن نوزادان را پاسخ می‌دهد.

۳٫ رشد سریع مغز

 گردو موجب رشد سریع مغز نوزادان خواهد شد. بر همین اساس یکی دیگر از فواید گردو برای نوزادان این است که عملکرد مغز آنها را بهبود می‌بخشد. بهبود حافظه نوزاد با استفاده از خوراکی‌های مقوی اهمیت زیادی دارد.

۴٫ خواب آسان

یکی دیگر از فواید گردو برای نوزادان این است که برای آنها خوابی آسوده رقم می‌زند. نوزادانی که از گردو استفاده می‌کنند خواب آرام خواهند داشت.

۵٫ مواد معدنی مفید، موجود در مغز گردو برای کودکان

مفز گردو  و خرید بادام درختی منبعی عالی از منگنز و حاوی مقادیر زیادی مس است؛ این دو سازنده بخشی از آنزیم‌هایی هستند که در عمل اکسیداسیون بدن نقش دارند. گردو به وسیله امگا ۲ از سلامت استخوان محافظت می‌کند.

اسید آلفا لینولنیک؛ چربی امگا ۳ موجود در گردو با کمک به جلوگیری از تحلیل استخوان‌ها، سلامت استخوان را افزایش می‌دهد.

میزان امگا ۳ محافظ را با مصرف چهار گردو در روز بهبود ببخشید، مصرف چهار عدد گردو در روز به طور چشمگیری سطح‌های خونی اسیدهای چرب امگا ۳ محافظ. اسیدآلفا لینولنیک (ALA) و اسید ایکو ساپنتانوئیک (EPA) در افراد بزرگسال را افزايش می‌دهد.

ملاتونین به بهبود خواب برای کسانی که شب کار هستند و افرادی که از کندی واکنش رنج می‌برند کمک می‌کند.

اما نگهداشتن میزان مناسب این هورمون برای افراد بیش از ۴۰ سال بسیار مهم است، چون مقدار ملاتونین تولید شده توسط بدن, با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد و اين باعث کاهش آنتی اکسیدان محافظ می‌شود.

۶٫ کمک به رشد جسمی و ذهنی کودک

گردو جز اصلی غذای مدیترانه‌ای است و مزیت‌های فراوانی دارده میزان پروتئین‌های C-Reactive را که باعث التهاب عروق و در نتيجه سخت شدن رگ‌ها و ایجاد بیماری‌های قلبی می‌شود را کاهش می‌دهد.

در مطالعاتی که انجام شده است مشخص شده است که ویتامین  E در گردو آلفا توکوفرول نیست. ویتامین E به صورت گاما توکوفرول است، این شکل از ویتامین E به حفاظت بهتر و بیشتر قلب در مردان منجر می‌شود. گردو کلسترول LDL خون را کاهش می‌دهد و سبب بهبود عملکرد سلول اندوتلیال می‌شود. در صورتی که دچار کاهش متابولیسم هستید.

می‌توانید با مصرف گردو از کاهش سوخت و ساز بدن جلوگیری کنید، تحقیقات اخیر نشان داده است که با مصرف روزانه دو مغز کامل گردو به مدت دو تا سه ماه می‌توانید اختلالات متابولیسمی بدن خود را درمان کنید. مصرف گردو برای کودکان از تشکیل سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا جلوگیری می‌کند.

خواص گردو و بادام برای کودکان
خواص گردو و بادام برای کودکان

خواص گردو و بادام برای کودکان

بادام و گردو برای کودکان خواص زیادی دارند. از آنجایی که بادام و گردو منبع غنی امگا ۳ هستند می‌توانند نیازهای بدن کودکان را تامین کنند. گردو دارای منبع انرژی زیادی برای کودکان می‌باشد. بر همین اساس مصرف متعادل گردو برای کودکان ضروری است. گردو و بادام دارای ویتامین‌ های متفاوت، منیزیم، پتاسیم و … می‌باشند. هر یک از این مواد معدنی نیازهای بدن کودکان را پاسخ می‌دهند.

برای پیشگیری چاقی کودکان بهتر است که مقدار مناسبی از گردو و بادام در رژیم غذایی آنها قرار بگیرد. تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان یکی از مهم‌ ترین خواص گردو و بادام می‌باشد. کودکان با خوردن گردو و بادام به خواب عمیق و راحت می‌روند. بنابراین برای اینکه کودک شما خواب آسوده‌ای داشته باشد بهتر است اقدام به خرید گردو نمایید.

خواص کشمش و گردو برای کودکان

کشمش و گردو برای کودکان مزیت‌ های بی‌نظیری دارد. اگر کشمش و گردو به صورت ترکیبی استفاده شوند خواص بیشتری برای بدن کودکان خواهند داشت. کشمش از جمله دانه‌های گیاهی است که سرشار از مواد معدنی، کلسیم، فسفر پتاسیم و … می‌باشد.

کشمش کمک می‌کند تا رشد جسمی و ذهنی کودک به بهترین نحو ممکن انجام شود. از آنجایی که کشمش مقدار فیبر زیادی دارد به حرکات روده و درمان بیماری ‌های گوارشی کمک خواهد کرد. بسیاری از کودکانی که به یبوست مبتلا می‌شوند می‌توانند کشمش و گردو را به صورت ترکیبی میل کنند. از آنجایی که کشمش و گردو خواص ضد باکتریایی دارند برای درمان تب بالای کودکان و نوزادان گزینه مناسبی هستند. بر همین اساس والدین می‌توانند کشمش و گردو را برای سلامت کودکان خود در رژیم غذایی آنها قرار دهند.

خواص گردو برای بچه ها
خواص گردو برای بچه ها

تضمین سلامت کودکان با مصرف گردو

اگر می‌خواهیدخواب آرامی داشته باشید. برای شام، سالاد سبزیجات به همراه گردو میل کنید. مواد مغذی ضد التهابی در گردوء نقش ویژه‌ای در حمایت از سلامت استخوان را ایفا می‌کند.

گردو غنی از آنتی اکسیدان ها، از جمله این که منبع بسیار خوبی از منگنز و منبع بسیار خوبی از مس است. در بین آجیل‌ها آنتی اکسیدان گردو و شاه بلوط از همه بیشتر است. گردو منبع غنی از چربی‌های اشباع نشده است و منبعی غنی از اسیدهای امگا ۳ می‌باشد و یک چهارم فنجان مفز گردو در حدود ۹۰/۸ درصد نیاز روزانه بدن به این چربی ضروری را تأمین می‌کند.

چون گردو دارای مس می‌باشد بنابراین به جذب آهن در بدن کمک می‌کند. حدود ۱۵% چربی موجود در گردو، چربی اشباع نشده مفید است. روغن گردو درمان کننده دردهای مفاصل است و جذب مواد غذایی را آسان می‌کند. قسمت سبز و تازه میوه گردو را اگر با آب بجوشانید و موهای خود را با آن رنگ کنید رنگ قهوه‌ای به مو می‌دهد.

گردو برای کودکان
گردو برای کودکان

جایگاه مصرف گردو برای کودکان در طب سنتی

دمکرده برگ درخت گردو برای درمان ورم مفاصل مفید است، ۵۰ گرم برگ گردو را دریک لیتر آبجوش ريخته و به مدت چند دقیقه بجوشانید. این جوشانده برای شست و شوی زخم‌ها و التیام آن‌ها بسیار مفید است. از روغن گردو می‌توانید برای آرام کردن و درمان درد سیاتیک بهره ببرید.

پوست درخت گردو و پوست سبز گردو قابض است. اگر برگ گردو را خشک کنید و به شکل پودر در آورید و در کناره دیوارها یا دور فرش‌ها بريزیده حشرات را دور کرده و مانع از ورود آن‌ها به منزل می‌شود. از برگ‌های گردو به شکل سنتی برای دفع انگل‌های خارجی روی پوست دام‌ها استفاده می‌شود.

در تهیه غذاهای ایرانی از گردو بهره برده می‌شود که از انواع غذاها می‌توان خورشت فسنجان, دوغ ،کشک، آب دوغ خیار و انواع کیک‌ها اشاره داشت که از گردو برای تهیه این غذاها استفاده می‌کنيم. می‌توانید مفز گردو را کاملاً خرد کنید و به ظرف محتوی سالاد سبزیجات خود اضافه کنید و يا مغز گردو را با ماست مخلوط کرده و میل کنید.

مضرات گردو برای کودکان
مضرات گردو برای کودکان

مضرات گردو برای کودکان

گردو برای کودکان مزیت‌ های بی ‌نظیری دارد. همانطوری که مزیت های گردو برای کودکان را مورد بررسی قرار دادیم ـ در صورت استفاده بیش از اندازه مضراتی خواهد داشت. فیبر موجود در این مغزیجات بسیار زیاد می ‌باشد. به همین دلیل باید بدانید که مصرف بیش از اندازه گردو امکان دارد موجب اسهال یا نفخ معده گردد. همچنین باید به خوبی بدانید گردو دارای کالری زیادی است و مصرف آن امکان دارد موجب اضافه وزن و چاقی شود. بر همین اساس کودکان زمان مصرف گردو باید تعادل را رعایت کنند تا دچار عوارض گردو البته در صورت مصرف بیش از اندازه این خوراکی نشوند.

  • اسراف در خوردن مغز گردو در افراد گرم مزاج سبب ایجاد زخم در دهان می‌شود. خوردن گردو برای کودکانی که ناراحتی معده و کبد دارند غیر مجاز می باشد، افراد چاق نیز باید از آن پرهیز کنند.
  • واکنش‌های آلرژیک می‌تواند تقریباً در هر غذایی رخ دهد. علائم آلرژی غذایی گاهی اوقات ممکن است فوری و خاص باشد و می‌تواند شامل بثورات پوستی، کهیر خارش, و اگزما، تورم لب‌ها، زبان یا گلو، سوزش و خارش در دهان، احتقان بینی یا خس خس سینه، اشکال در تنفس و سرگیجه يا سبکی سر باشد.
  • اما علایم آلرژی غذایی نیز ممکن است بسیار کلی‌تر و با تأخیر بروز کند، و می‌تواند شامل خستگی، افسردگی، سردرد مزمن، مشکلات مزمن روده (مانند اسهال یا ییوست)، و بی خوابی باشد.
  • در صورت بروز حساسیت در هنگام مصرف گردو بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. وقتی می‌خواهید گردو بخرید، سعی کنید آن‌هایی را انتخاب کنید که وزن بیشتری دارند. پوست گردو نباید دارای ترک خوردگی، سوراخ یا هر نوع لکه باشد.زیرا این مشخصات اغلب نشانه‌های کپک زدگی مغز گردو است که آن را برای مصرف نامناسب می‌کند.
  • در زمان خرید گردو، گردویی را انتخاب کنید که نسبت به شکل خود وزن بیشتری دارد، دقت کنید گردوهای انتخاب شده دچار ترک خوردگی و ضرب دیدگی نباشند و کاملاً سالم و تازه باشند.
  • با توجه به محتوای بالا چربی اشباع نشده در گردو، گردوها بسیار فاسد شدنی هستند و باید در ذخیره سازی دقت کنید، مغز گردو را باید در ظروف محفوظ از هوا ذخیره کنید و در یخچال و فریزر بدهید مغز گردو را می‌توانید به این شکل به مدت شش ماه در یخچال نگهداری کنید ولی اگر مفزهای گردو را در فریزر قرار دهید این مدت به یک سال افزایش خواهد یافت.
  • به خاطر داشته باشید اگر مغزهای گردو را در محلی خنک، خشک و تاریک قرار دهید تا شش ماه تازگی خود را حفظ خواهند کرد و مشکلی از لحاظ فاسد شدن و مسمومیت ایجاد نخواهند کرد.

آجیل منوچهری بزرگترین تولید کننده ی آجیل و خشکبار در استان گلستان آماده ی خرید گردو و مغز گردو  در حجم خرده و عمده شما هم میهنان عزیز میباشد. شما برای هماهنگی بیشتر می توانید با شماره ی ۰۹۹۲۶۶۴۷۹۰۳ در ارتباط باشید.

منبع
healthshots.comndtv.com
نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا