خشکبار

خواص خرما برای درمان و بهبود انواع بیماری + مضرات و موارد منع مصرف خرما

خرما دارای مزیت های بی نظیری است، به همین دلیل بسیاری از افراد از خرما به عنوان میان وعده استفاده می کنند. خواص خرما را باید از جهات متنوع بررسی کنید و برای درمان مشکلات متنوع از این خوراکی خوشمزه استفاده کنید. خرماها مدل های متفاوتی دارند که هر یک از آنها را دارای مزیت های بیشماری هستند.

برای خرید خرما باید نوع خرما را از نظر مزیت هایی که دارد بشناسید و سپس این خوراکی خوشمزه را بخرید. فیبر و قند طبیعی در این خوراکی خوشمزه وجود دارد، به همین دلیل بیشتر بیماران دیابتی از این خوراکی استفاده می کنند. مزیت های مربوط به خرما را در این مطلب به صورت کامل بررسی می کنیم تا از این خوراکی خوشمزه در میان وعده تان استفاده کنید.

کالری277
پروتئین1.8 گرم
کربوهیدرات75 گرم
قند66.5 گرم
فیبر6.7 گرم
چربی0.2 گرم
ارزش غذایی خرما

جایگاه خرما در طب سنتی

طبع خرما گرم و تر است، به همین دلیل در طب سنتی این خوراکی اهمیت زیادی دارد. خواص خرما در طب سنتی ثابت شده است و به همین دلیل بیشتر افراد از این خوراکی با اطمینان خاطر استفاده می کنند. اگر می خواهید مزیت های این خوراکی خوشمزه را بشناسید باید از جهات متنوع مزیت های آن را بررسی نمایید.

خواص خرما در بارداری
خواص خرما در بارداری

برخی از مهمترین خواص خرما عبارت هستند از :

1. خواص خرما در بارداری

مصرف خرما برای بارداری مزیت های زیادی دارد، به همین دلیل بسیاری از مادران باردار در دوران بارداری از خرما استفاده می کنند. تامین انرژی در دوران بارداری بسیار مهم است که با استفاده از خرما می توانید انرژی زیادی کسب کنید. در دوران بارداری یبوست مادران را آزار می دهد که با استفاده از خرما یبوست در دوران بارداری درمان می شود. تامین انرژی بدن مادران با استفاده از خرما به بهترین نحو ممکن فراهم می شود. مادران برای پیشگیری از نقایص مادرزادی می توانند از خرما استفاده نمایند.

2. خواص خرما برای پوست

یکی از مهمترین خواص خرما این است که برای از بین بردن اثرات پیری از آن استفاده می کنند. مصرف خرما برای پوست توسط بسیاری از پزشکان توصیه می شود.  ویتامین ث زیادی در خرما وجود دارد که این ویتامین برای سلامت پوست ضروری است.

ویتامین ث از اکسیداسیون پوست جلوگیری می کند تا شما همیشه پوست سالم و تمیزی داشته باشید. تقویت ایمنی پوست کمک می کند تا اثرات ضد پیری از بین بروند. با استفاده از خرما می توانید اثرات ضد پیری که روی پوست به وجود می آیند را از بین ببرید. اثرات پیری با خوراکی های متنوع که دارای ویتامین ث هستند از بین خواهد رفت.

خواص خرما برای چشم
خواص خرما برای چشم

3. خواص خرما برای چشم

ویتامین آ یکی از مهمترین ویتامین های درون خرما می باشد. مصرف خرما برای چشم مزیت های زیادی دارد. شما برای تقویت بینایی خود باید از خوراکی هایی که دارای ویتامین آ هستند استفاده کنید. افرادی که مبتلا به بیماری شب کوری هستند باید از خرما به صورت روزانه استفاده کنند. خطر مبتلا شدن به بیماری شب کوری با استفاده از خرما کاهش پیدا می کند. افرادی که چشم هایشان ضعیف است می توانند به صورت روزانه از خرما استفاده کنند تا ویتامین آ بیشتری را به بدن خود برسانند.

4. خواص خرما در پریودی

خواص خرما در پریودی موجب شده است که بسیاری از خانم ها خرما را در این دوران استفاده کنند. پتاسیم زیادی درون خرما وجود دارد. خانم ها در دوران پریودی باید خوراکی هایی را استفاده کنند که سرشار از پتاسیم می باشد. پتاسیم در خرما کمک می کند تا انرژی خانم ها در دوران پریودی تامین شود.

خانم ها برای جلوگیری از کم خونی بهتر است که روزانه از خرما استفاده کنند. خرما را در دوران پریودی باید جایگزین قندهای مصنوعی نمایید. در دوران پریودی خلق و خوی خانم ها تغییر پیدا می کند. بنابراین باید در دوران پریودی از خوراکی هایی استفاده شود که آرامش بخش هستند.

مصرف خرما در پریودی کمک می کند تا کالری مورد نیاز بدن را تامین کنید. آرام شدن خلق و خوی خانم ها در پریودی با استفاده از خرما مهمترین مزیت این خوراکی می باشد. شما به جای اینکه در دوران پریودی از شکر استفاده کنید بهتر است خرما را مصرف نمایید. مصرف خرما برای پریودی مزیت های زیادی دارد و به همین دلیل بیشتر پزشکان توصیه می کنند تا از خرما در این دوران استفاده شود.

خواص-خرما-برای-کودکان
خواص-خرما-برای-کودکان

5. خواص خرما برای کودکان و خردسالان

مصرف خرما برای کودکان و بزرگسالان مزیت های زیادی دارد. بیشتر والدین برای اینکه سلامت کودک خود را تضمین کنند، بهترین خوراکی ها را در میان وعده های کودکان قرار می دهند. پتاسیم درون خرما به رشد مغز کودکان کمک زیادی می کند.

برای رشد شناختی کودکان باید از بهترین خوراکی ها استفاده شود که خرما برای آنها مزیت زیادی دارد. پیشگیری از سوء هاضمه در کودکان با استفاده از خرما یکی دیگر از مزیت های این خوراکی می باشد. باکتری ها و مشکلاتی که مربوط به روده هستند با استفاده از این خرما درمان می شوند. کودکانی که مشکلات جسمی زیادی دارند باید از خرما به صورت روزانه استفاده نمایند.

خرید خرما پیارم بخاطر ظاهر کشیده و زیبایی که دارد میتواند خوراکی خوشمزه و مغوی برای کوکان باشد. و همینطور میتواند نظر کودکان را به خود جلب کند و به مرور جایگزین خوراکی های غیر استاندارد موجود در بازار شود.

حفظ  سلامت کبد کودکان یکی دیگر از مزیت های خرما می باشد. مصرف خرما برای کودکان و بزرگسالان کمک می کند تا اختلالات کبدی درمان شوند. در صورتی که کودکان و بزرگسالان به زخم معده مبتلا شده باشند می توانند از خرما استفاده کنند. استحکام دندان ها با استفاده از خرما یکی دیگر از مزیت های مربوط به خرما می باشد. مصرف روزانه 4 عدد خرما کمک می کند تا دندان ها قوی تر شوند. استفاده از شکرهای مصنوعی عمر دندان ها را کاهش می دهد.

6. خوردن خرما برای چی خوبه ؟

خواص خرما بی نظیر است و به همین دلیل این خوراکی را به عنوان مقوی ترین شیرینی جات می شناسند. خرما سرشار از آهن، فیبر، ویتامین، پتاسیم و کلسیم می باشد. به طور کلی باید بدانید که مصرف خرما برای تمامی مشکلات جسمی و روحی مناسب است.

البته اگر در طول روز بیش از اندازه خرما را استفاده کنید امکان دارد عوارض متنوعی از این خرما دریافت نمایید. بیشتر افرادی که از بیماری های قلبی رنج می برند از خرما استفاده می کنند. شما می توانید برای افزایش کیفیت خرما آن را در یخچال نگه دارید. سیستم ایمنی بدن با استفاده از خرما تقویت می شود. بنابراین باید بدانید که مصرف خرما برای بدن ضروری است و هیچ ضرری ندارد.

7. خواص خرما برای مو

مصرف خرما برای مو مزیت ‌های زیادی دارد. اگر شما به فکر جلوگیری از ریزش موی خود هستید باید از خوراکی‌ های مقوی استفاده کنید. خرما یکی از بهترین خوراکی‌ هایی شناخته می ‌شود که کمک می ‌کند موهایتان تقویت گردد. خرما سرشار از آهن می ‌باشد. به همین دلیل گردش خون در پوست سر افزایش پیدا خواهد کرد. رشد مو با استفاده از خرما چندین برابر می ‌گردد.

 اکسیژن رسانی کامل به هر یک از بخش‌ های بدن با استفاده از خرما به بهترین نحو ممکن انجام خواهد شد. اگر شما می ‌خواهید مانع ریزش مو و تحریک کردن رشد موی خود شوید بهتر است که به صورت روزانه از خرما استفاده کنید. مصرف خرما برای مو توسط بسیاری از پزشکان پوست و مو توصیه می‌ شود. بر همین اساس شما می‌ توانید به صورت روزانه از این خوراکی خوشمزه برای تقویت موهای خود استفاده بهینه داشته باشید.

خواص-خرما-برای-دیابت
خواص-خرما-برای-دیابت

8. خواص خرما برای دیابت

خواص خرما برای دیابت یکی از مهم‌ ترین مزیت ‌های این خوراکی شناخته می‌ شود. خرما بدون کلسترول و چربی می‌ باشد. بر همین اساس بیشتر بیمارانی که دچار دیابت هستند می ‌توانند از این خوراکی خوشمزه استفاده کنند. مواد معدنی زیادی مانند پتاسیم، فسفر، کلسیم، منیزیم و … در خرما وجود دارد. اگر شما می‌ خواهید تولید انسولین در بدن خود را به تعادل برسانید می‌ توانید از خرما استفاده کنید. خرما سرشار از ویتامین‌ های متفاوت مانند نیاسین لوتئین، بتاکاروتن و … می ‌باشد.

 این ویتامین‌ ها برای بیماران دیابتی ضروری هستند. مصرف خرما برای دیابت به دلیل مواد مغذی زیاد این خوراکی، مزیت ‌های زیادی خواهد داشت. بسیاری از بیماران دیابتی با استفاده از خرما می‌ توانند میزان قند خون خود را کنترل کنند. استفاده از انواع شکرهای مصنوعی برای بیماران دیابتی ضرر دارد. بر همین اساس باید از محصولات مناسب مانند خرما جهت تامین قند بدن استفاده شود.

9. خواص خرما برای تخمدان

خواص خرما برای تخمدان موجب شده است که بسیاری از خانم ‌ها این خوراکی خوشمزه را استفاده کنند. مصرف خرما برای تخمدان از آنجایی که سرشار از مواد معدنی و غذایی مفید است توسط بسیاری از خانم ‌ها انجام می‌ گردد. هر یک از مواد معدنی به رفع سردی تخمدان کمک می‌ کنند.

مواد معدنی متفاوت مانند فسفر، پروتئین، گلوکز، ویتامین‌ های گوناگون، آهن و … در خرما وجود دارند. این مواد معدنی برای تقویت تخمدان ضروری هستند. بر همین اساس بسیاری از خانم‌ هایی که دچار بیماری‌ های تخمدان هستند بهتر است که از خرما برای درمان مشکلات خود استفاده کنند.

خواص خرما برای کمر
خواص خرما برای کمر

10. خواص خرما برای کمر

مصرف خرما برای کمر توسط بسیاری از پزشکان توصیه می ‌گردد. خرما دارای خاصیت ضد التهابی است که به درمان بیماری‌ های کمر کمک می ‌کند. آنتی اکسیدان ‌های زیادی مانند اسید فنولیک، فلاونوئید ها و کارتنوئیدها در خرما وجود دارند. هر یک از این آنتی اکسیدان‌ ها کمک می‌ کنند تا خطر مبتلا شدن به سرطان‌ های گوناگون کاهش پیدا کند. فلاونوئیدها به عنوان مهم ‌ترین آنتی اکسیدان‌ هایی شناخته می‌ شوند که نقش مهمی برای کاهش التهاب بدن دارند. اگر شما به دنبال بهترین خوراکی جهت درمان کمر درد هستید می ‌توانید به صورت روزانه از خرما استفاده کنید.

11. خواص خرما برای تقویت قوای جنسی و اسپرم

خواص خرما برای تقویت قوای جنسی و اسپرم آقایان ثابت شده است. بسیاری از آقایانی که مشکلات جنسی دارند باید از خوراکی‌ های مقوی استفاده کنند. طبق تحقیقاتی که انجام شده است پزشکان به این نتیجه رسیده ‌اند که مصرف خرما اختلالات جنسی را درمان می‌ نماید. فلاونوئید های زیادی در خرما وجود دارند که این آنتی اکسیدان‌ ها کمک می‌ کنند مشکلات جنسی برطرف شوند. ترکیبات شیمیایی گیاهی مهمترین ترکیباتی هستند که در این خوراکی خوشمزه قرار گرفته ‌اند.

 برای افزایش تعداد اسپرم‌ ها و درمان ناباروری آقایان، استفاده از خرما را به آنها پیشنهاد می‌ دهیم. مصرف خرما برای تقویت قوای جنسی و اسپرم آقایان توسط بیشتر پزشکان توصیه می‌ گردد. بر همین اساس آقایان برای اینکه قوای جنسی خود را تقویت کنند می ‌توانند به صورت روزانه از خرما استفاده کنند. اگر مایل هستید تاثیر خرما را برای درمان ناباروری افزایش دهید بهتر است که خرما را با دیگر خوراکی ‌ها مانند شیر یا موز ترکیب کنید.

خواص-خرما-برای-حافظه
خواص-خرما-برای-حافظه

12. خواص خرما برای حافظه

تاثیر بی‌ نظیر مصرف خرما برای حافظه قابل انکار نیست. بسیاری از پزشکان برای درمان مشکلات آلزایمر استفاده از خرما را به بیماران پیشنهاد می‌ دهند. به طور کلی باید به خوبی بدانید که خواص خرما برای مغز بسیار زیاد است. اگر می‌ خواهید سلول‌ های مغزی را تقویت کنید باید از خوراکی‌ های مقوی استفاده نمایید.

عملکرد مغز با استفاده از خرما به بهترین نحو ممکن انجام می ‌شود. بیشتر بیمارانی که به آلزایمر مبتلا هستند از خرما برای درمان مشکلات حافظه استفاده می‌ کنند. از آنجایی که آنتی اکسیدان‌ های زیادی در خرما وجود دارند مشکلات حافظه با استفاده از خرما درمان خواهد شد.

13. خواص خرما برای سلامت

خواص خرما برای سلامت بسیار زیاد است. به طور کلی بسیاری از آقایان و خانم ‌ها برای اینکه سلامت بدن خود را چندین برابر کنند از خرما استفاده می ‌نمایند. خرما سرشار از فیبر است و به همین دلیل بسیاری از آقایان و خانم‌ ها جهت دریافت فیبر می ‌توانند این خوراکی را استفاده کنند. آنتی اکسیدان‌ های ضد بیماری زیادی در خرما وجود دارند که هر یک از آنها کمک می‌ کنند تا افراد دچار بیماری‌ های متفاوت نشوند. شما برای کمک کردن به سلامت مغز می ‌توانید از خرما استفاده کنید.

 خرما یکی از شیرین کننده‌ های طبیعی به شمار می ‌رود. به همین دلیل مصرف خرما برای سلامت مزیت‌ های بی ‌نظیری خواهد داشت. با استفاده از خرما به سلامت استخوان‌ ها کمک زیادی خواهید کرد. شما برای کنترل کردن قند خون بدن خود بهتر است که روزانه ۴ الی ۵ عدد خرما را استفاده کنید. سلامت چشم با استفاده از خرما به عنوان دیگر مزیت این خوراکی شناخته می‌ شود. از آنجایی که ویتامین زیادی در خرما وجود دارد بسیاری از افراد برای سلامت چشمان خود از این خوراکی بی ‌نظیر استفاده خواهند کرد.

خواص-خرما-برای-لاغری
خواص-خرما-برای-لاغری

14. خواص خرما برای لاغری

خواص خرما برای لاغری موجب شده که بسیاری از آقایان و خانم‌ ها با خرید خرما خشک و انواع دیگر خرما در رژیم غذایی‌ شان از این خوراکی استفاده کنند. خرما یکی از خوراکی‌ های شیرین و سالم است که در دوران رژیم غذایی استفاده خواهد شد.

از آنجایی که خرما سرشار از فیبر می‌ باشد حجم معده شما را می‌ گیرد و شما احساس سیری خواهید کرد. منابع مواد معدنی زیادی در خرما وجود دارند که برای رژیم غذایی ضروری هستند. چربی ترانسی درون خرما قرار نگرفته است. بر همین اساس بسیاری از افراد با اطمینان خاطر می ‌توانند از این خوراکی استفاده نمایند.

 مصرف خرما برای لاغری کمک می ‌کند تا چربی ‌ها به بهترین نحو ممکن جزیه شوند. شما با استفاده از خرما مدت طولانی احساس سیری خواهید داشت. یبوست با استفاده از خرما درمان می‌ گردد. بسیاری از افرادی که می‌ خواهند لاغر شوند باید ابتدا مشکل یبوست خود را درمان نمایند. شما با استفاده از خرما فیبر زیادی را به بدن خود می ‌رسانید و به همین دلیل یبوست تان درمان می‌ شود. انرژی شما با استفاده از خرما چندین برابر می ‌گردد. بر همین اساس انرژی زا بودن خرما را مهم ‌ترین مزیت آن می‌ شناسند.

خواص-خرما-برای-کبد-چرب
خواص-خرما-برای-کبد-چرب

15. خواص خرما برای کبد چرب

مصرف خرما برای کبد چرب به عنوان یک درمان طبیعی شناخته می‌ شود. خرما سرشار از انواع فیبرهای نامحلول و محلول می‌ باشد  هر یک از فیبرهای نامحلول و محلول به سلامت دستگاه گوارش کمک زیادی خواهند کرد. شما با استفاده از خرما به بهبود هضم غذا کمک می‌ کنید در واقع خرما کمک خواهد کرد که سطح کلسترول بد کاهش یابد. عامل اصلی مسدود شدن رگ ‌های خونی، کلسترول بد است. با استفاده از خرما میزان کلسترول بد در بدن کاهش پیدا می ‌کند. این مسئله موجب از بین رفتن مشکلات مربوط به کبد چرب خواهد شد. شما برای درمان کبد چرب باید از سالم‌ ترین خوراکی ‌ها استفاده کنید که خرما را به عنوان بهترین خوراکی می ‌شناسند.

16. خواص خرما برای معده

منیزیم زیادی در خرما وجود دارد، به همین دلیل مصرف خرما برای معده مزیت های زیادی خواهد داشت. منیزیم التهاب هایی که در بدن به وجود می آید را از بین می برد. آنتی اکسیدان هایی که در خرما وجود دارند موجب کاهش ابتلا به زخم معده می شود. سرطان معده و سرطان روده با استفاده از خرما درمان می شود. افرادی که دچار زخم معده هستند می توانند به صورت روزانه از خرما استفاده نمایند. مصرف خرما کمک می کند تا التهاب معده از بین بروند.

مصرف خرما برای درمان بیماری های گوارشی مزایای زیادی دارد. به همین دلیل افراد زیادی از خرما برای درمان بیماری گوارشی منیزیم برای درمان و از بین بردن مشکلات التهابی مهمترین ماده ای است که باید استفاده شود. در خرما میزان زیادی منیزیم وجود دارد. بیشتر افرادی که به درد معده دچار هستند باید از بهترین و سالم ترین خوراکی ها استفاده کنند. خرما یکی از بهترین خوراکی هایی به شمار می رود که نه تنها برای معده ضرر ندارد، بلکه مشکلات معده را درمان می کند.

مضرات خوردن خرما
مضرات خوردن خرما

مضرات مصرف خرما

خواص خرما بسیار زیاد است ولی اگر شما به صورت اصولی از این خوراکی استفاده نکنید مضرات متفاوتی در بدن تان ایجاد می‌ گردد. مصرف زیاد خرما منجر به مشکلات زیادی مانند افزایش وزن، بثورات پوستی، مشکلات شکمی  و … می‌ شود. اگر پتاسیم زیادی را به بدن خود برسانید بیماری‌ های متفاوتی در بدن ایجاد می ‌شوند.

پتاسیم بالا موجب عدم تحمل فروکتوز می ‌گردد. بر همین اساس باید میزان مناسبی از خرما را در طول روز استفاده کنید تا مشکلات متفاوت شامل حالتان نشود. مشکلات شکمی مهمترین مضراتی است که مربوط به استفاده زیاد خرما می ‌باشد. به طور کلی باید به خوبی بدانید که اگر شما به صورت اصولی از خرما استفاده کنید مضرات زیادی از این خوراکی دریافت نخواهید کرد.

موارد منع مصرف خرما

در صورتی که افراد دچار بیماری هایپرکالمی می ‌باشند نباید از خرما استفاده کنند. بیماری‌ هایپرکالمی به دلیل سطح پتاسیم بالا در بدن ایجاد می‌ شود. خرما سرشار از پتاسیم است و مصرف زیاد آن می‌ تواند منجر به بیماری که معرفی کردیم گردد. در صورتی که سطح پتاسیم شما بسیار بالا است به هیچ عنوان نباید مصرف خرما را افزایش دهید.

به طور کلی اگر پتاسیم زیادی در بدن خود ندارید بهتر است که از خرما استفاده نمایید. اگر پتاسیم بدن شما زیاد است مصرف خرما مشکلات زیادی مانند بیماری هایپرکالمی برایتان به وجود می‌ آورد. اگر می خواهید در مورد موانع منع مصرف خرما اطلاعات بیشتری داشته باشید باید با پزشک مشورت کنید. پزشک تمامی مشکلات بدن شما را بررسی می کند و تعداد مجاز استفاده از این خوراکی را اعلام خواهد کرد.

روزانه چه تعداد باید از خرما استفاده کنیم ؟

خواص خرما زیاد است ولی شما باید حد متعادل استفاده از این خوراکی را رعایت کنید. متخصصان بر این باور هستند که مقدار مصرف خرما در طول روز بین ۳ الی ۵ عدد است.

چه نوع خرمایی بخریم ؟

برای دریافت خواص خرما می‌ توانید انواع خرماها را خریداری نمایید. تمامی خرماهایی که به فروش می ‌رسند دارای خواص مشابه هستند و مزیت‌ های آنها با یکدیگر فرق نمی ‌کند.

از کجا خرما با کیفیت بخریم ؟

اگر مایل به خرید خرما هستید باید به فروشگاه‌ های خرید اینترنتی آجیل و انواع خرما مراجعه نمایید. آجیل منوچهری انواع خرما ها را با قیمت مناسب به مشتریان خود تحویل می ‌دهد.

منبع
bbcgoodfood.comhealthline.com
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا