آجیل

پنج روش شور کردن پسته خام در منزل به روش بازاری

برای شور کردن پسته خام در منزل به روش بازاری نیاز است مراحل مشخص شده ای را طی نمایید. ممکن است بدون اطلاع از این موضوع که روزانه چند عدد پسته بخوریم اقدام به خرید پسته کرده و پسته ی خریداری شده ی شما خام بوده و اعضای خانواده علاقه ای به مصرف پسته خام نداشته باشند. اینجاست که لازم است که به صورت مستقیم، پسته ها را درون ماهیتابه بریزید. بعد از اینکه پسته ها را درون ماهیتابه ریختید باید حرارت زیر آن را زیاد کرده و پسته ها را تفت دهید. زمانی که متوجه شدید پسته ها تغییر رنگ می دهند باید مقداری آب را همراه با نمک به پسته ها اضافه نمایید.

اندازه آب که می خواهید اضافه کنید به حجم پسته ها بستگی دارد. در صورتی که می خواهید پسته ها طعم دیگری هم داشته باشند می توانید آنها را هم به ماهیتابه اضافه نمایید. تنها چند دقیقه نیاز است پسته ها را هم بزنید و سپس حرارت را خاموش نمایید.

شور کردن پسته خام در منزل

شور کردن پسته خام در منزل مورد بحث ما در این مقاله می باشد. شاید برای شما اتفاق افتاده باشد ک بیشتر از حجم مورد نیاز خود خرید پسته  داشته اید و می خواهید مقدار اضافه پسته خام خود راشور کنید .یا اینکه در ابتدای فصل پست تازه خریده اید و مایلید طعم آن را ب ضاعقه دلخواه خود یا کودکتان در بیاورید .مشکلی نیست ما در سایت آجیل منوچهری ب شما آموزش خواهیم داد ک چگونه پسته خام خود را ب سادگی تبدیل ب پسته شور یا حتی پسته زعفرانی بازاری تبدیل کنید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

چگونه پسته خام را شور کنیم یا روش بودادن پسته خام؟

خیلی سریع میرویم سراغ آموزش روش بودادن پسته خام یا شور کردن پسته خام در منزل ، خب پسته خام خود را بیاورید تا مرحله به مرحله آموزش پیش بروید و در انتها یک پسته ی داغ شور شده را میل نمایید و همه را از هنر خود شگفت زده کنید.

البته ما در این مقاله روش های مختلف پخت پسته خام را برای این کار آموزش خواهیم داد. شما با توجه به ابزار موجود در منزل روش مورد نیاز خود را انتخاب نمایید و طبق آن برای شور کردن پسته در منزل اقدام نمایید.

نحوه ی شور کردن پسته خام
نحوه ی شور کردن پسته خام

طرز تهیه ی پسته شور بازاری

برای تهیه ی پسته شور بازاری باید از نمک به مقدار لازم استفاده کنید و نکات ضروری را رعایت نمایید. پسته خام را باید با نمک ترکیب نمایید تا آجیل، شور شود. ابتدا باید در یک ظرف مقداری آب بریزید و بعد از آن اندازه ۳ الی ۴ قاشق غذاخوری نمک را به آب اضافه کنید.

پس از اضافه کردن نمک و آب در قابلمه‌ ای بزرگ پسته ‌های خام را قرار دهید و سپس پسته را با حرارت ملایم تفت دهید. این مسئله که پسته‌ ها را به طور مداوم هم بزنید بسیار مهم است. پسته‌ ها را باید تا جایی هم بزنید که طلایی شوند.

 بعد از اینکه پسته‌ ها به خوبی تفت خوردند آب نمک را باید داخل قابلمه بریزید. آب نمک را همراه با پسته ‌ها روی حرارت نگه دارید تا آب اضافی به طور کامل بخار گردد. بعد از اینکه آب قابلمه تمام شود پسته ‌ها شور می‌ شوند. شعله را خاموش نمایید و سپس درون یک پارچه اجازه دهید رطوبت اضافی پسته‌ ها از بین برود. پس از آن می‌توانید پسته را سرو کنید. البته باید بدانید روش های دیگری را هم برای شور کردن پسته به کار می گیرند.

طرز بو دادن پسته خام
طرز بو دادن پسته خام

طرز بو دادن پسته خام

امروزه بسیاری از افراد پسته خام را خریداری می کنند و مایل هستند در منزل پسته ها را شور کنند. برای شور کردن پسته خام باید طرز بو دادن آن را به خوبی یاد بگیرید. ابتدا نیاز است که پسته ها را درون محلول آب، آبلیمو، نمک و و زاگرس زعفران و یا هر ماده دیگری که مایل هستید خیس کنید.

بعد از اینکه پسته ها درون محلول قرار گرفتند باید به آنها زمان دهید تا به خوبی طعم دار شوند. پس از طعم دار شدن پسته ها باید آنها را در هوای خشک قرار دهید. در صورتی که پسته ها در هوای خشک نباشند آماده بو دادن نخواهند بود. ماهیتابه باید روی شعله ملایم قرار دهید تا به خوبی گرم شود. پس از آن می توانید پسته ها را درون ماهیتابه بریزید و به خوبی پسته ها را طعم دهید.

روش بو دادن پسته در تابه

مواد مورد نیاز برای بودادن پسته در تابه

 • یک کیلو پسته خام
 • یک لیوان فرانسوی دسته دار آب
 • نسبت به میزان علاقه ی خود به شوری یک تا دو قاشق غذا خوری نمک
 • اگر میخواهید طعم زغفران نیز در آن باشد پنج قاشق غذاخوری ایده آل می باشد.
 • آبلیمو یا آبغوره یک تا دو قاشق چای خوری که البته این نیز به ذائقه شما بستگی دارد.

ابتدا از شب قبل بگذارید پسته خام شما در آب خوب خیس بخورد. پسته خام را در آب شناور نکنید. یک لیوان آب برای یک کیلو پسته خام کافی است. یک قاشق تا دو قاشق نمک را داخل یک لیوان آب که قرار است به پسته خود اضافه کنید، بریزید و خب اجازه دهید نمک در آب حل شود. وسپس آب را به پسته اضافه کنید و بگذارید چند ساعتی خیس بخورد.

بعد از گذشت چند ساعت پسته ی خیس شده را آبکش نمایید و داخل تابه ترجیحا تفلون که دارای ارتفاع بلندی در حاشیه است بریزید و با شعله ملایم خوب پسته خام را تفت دهید تا آب نمک کاملا خشک شود. در حین این کار و پس از آن که احساس کردید آب نمک پسته احمدآقایی خام خشک شده ، تعدادی را تست کنید که آیا از میزان تفت داده شدن آن راضی هستید یا خیر؟!

بودادن پسته
بودادن پسته

آنقدر به این کار ادامه دهید تا به میزان ایده آل خود برسید. پنج دقیقه قبل از آن که حرارت زیر تابه را خاموش کنید نوبت اضافه نمودن طعم دار کننده هاست که میتوانید به سلیقه ی خود به پسته فندقی خام خود اضافه کنید. برای هر کیلو گرم پسته خام اکبری میتوانید سه تا پنج قاشق چای خوری زعفران دم کرده ، دو تا سه قاشق چای خوری آبلیمو یا آبغوره و حتی گلپر و … اضافه نمایید.

شما میتوانید تمام مواردی که اشاره می کنیم را اضافه کنید یا فقط تعدادی از آن ها را اضافه کنید و کاملا سلیقه ای می باشد. همچنین می توانید هر بار از یک نوع از آن استفاده نمایید تا طعم مورد نظر خود را پیدا کنید.

شور کردن پسته خام در تابه (روش دوم)

مواد مورد نیاز برای روش دوم تفت دادن پسته در تابه

 • یک کیلو پسته خام
 • نصف لیوان فرانسوی دسته دار آب
 • نسبت به میزان علاقه ی خود به شوری یک تا دو قاشق غذا خوری نمک
 • اگر میخواهید طعم زغفران نیز در آن باشد پنج قاشق چای خوری ایده آل می باشد.
 • آبلیمو یا آبغوره یک تا دو قاشق چای خوری که البته این نیز به ذائقه شما بستگی دارد.

در این روش بر خلاف روش قبل دیگر احتیاج به خیس کردن پسته از شب قبل نیست. ابتدا مستقیما پسته خام را داخل تابه بریزید و تفت دهید و زمانی که تغییر رنگ پوست پسته را احساس کردید، نصف لیوان آب را که حاوی یک قاشق نمک است را به پسته خود اضافه کنید و دیگر طعم دهنده ها را به روش قبل در صورت علاقه اضافه نمایید و فقط چند دقیقه با حرارت هم بزنید. حدود پنج دقیقه بعد شعله را خاموش کنید. اگر پسته شما هنوز هم خیس است مشکلی نیست. اجازه دهید پسته در فضای آزاد خشک شود و سپس میل نمایید.

طرز-شور-کردن-پسته
طرز-شور-کردن-پسته

شور کردن پسته خام با فر

مواد مورد نیاز برای شور کردن پسته خام در فر

 • هزار گرم پسته خام اکبری یا هر نوع پسته دیگر
 • نسبت بذائقه ی خود به طعم نمک دو تا سه قاشق غذا خوری نمک
 • اگر علاقه مند به مزه زعفران در پسته خود دارید چهار قاشق چای خوری کافی است.
 • آبلیمو یا آب انار ، سرکه، یک تا دو قاشق چای خوری که البته این نیز به سلیقه شما بستگی دارد.

برای شور کردن پسته خام در منزل ، باید پسته را با آب شهری که دارای دمای طبیعی است بشویید. (با آب گرم نشویید!) دو قاشق نمک و زعفران که دارای غلظت مناسبی است را به ترکیب خود اضافه کنید. در این مرحله اگر علاقه به طعم آبلیمو یا آب انار و… دارید می توانید به پسته خام اضافه نمایید. ترکیب را خوب مخلوط کنید تا خوب با پسته ترکیب شود. ترکیب را در ظرفی که پسته را از تماس مستقیم با هوا دور کند نگهدارید و در یخچال قرار دهید.

از ۲۰ تا ۲۵ دقیقه قبل فر را در درمای ۱۵۰ درجه روشن نمایید. پسته خام تازه ی خود را که با مواد اولیه ترکیب نموده بودید داخل آبکش ریخته و اجزه دهید مواد اضافی از آن جدا شود. سپس درون سینی بریزید به طوری که پسته های روی هم قرار نگیرند. برای روش بودادن پسته خام در فر ۲۰ دقیق کافیست تا ترکیبتان در فر قرار داشته باشد. حتما دقت نمایید که لازم است هر پنج دقیقه پسته را از فر خارج کرده و پشت و رو کنید.

روش بودادن پسته
روش بودادن پسته

همچنین میتوانید سطح ظرفی را که قرار است در فر قرار دهید را با روغن بپوشانید. البته برای این کار از روغن های مقاوم به حرارت مانند روغن نارگیل  استفاده نمایید. پس از سپری شدن بیست دقیقه پسته ی شما دیگر خام نخواهد بود و دقیقا همان طعمی است که شما دوست دارید. اگر هنوز هم پسته شما خیس است مشکلی نیست اجازه دهید تا در دمای محیط خشک شود.

بودادن پسته خام در مایکروفر

برای شور کردن پسته در مایکروفر مانند شور کردن پسته در فر است . و پس از خرید پسته اکبری خام و ترکیب با موادی که در روش تفت دادن پسته خام در فر به آن اشاره شد میگذاریم چند ساعتی مواد به خرد پسته برود و سپس مایکروفر را در حد اکثر دما ی ممکن قرار داده و ۸ دقیقه سینی را در مایکرو فر قرار دهید و در این زمان سه بار سینی را خارج کنید و ترکیب را به هم بزنید. اگر باز هم پسته دارای رطوبت بود در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود و سپس میل نمایید.

شور کردن پسته خام روی بخاری

در روش شور کردن پسته بر روی بخاری که بیشتر در فصل زمستان می توان از آن استفاده نمود و در گذشته بسیار مرسوم بوده، پسته خام را با ترکیبات مانند بودادن پسته در تابه روش دوم که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد مخلوط کرده و بر روی سینی روعی که دارای ضخامت مناسبی است ریخته و بر روی بخاری قرار میدهیم. البته دقت کنید پسته را در اطراف سینی پخش کنید که به مرور و یکدست خشک شود.

چجوری پسته شور کنیم
چجوری پسته شور کنیم

بو دادن پسته در سرخ کن بدون روغن

در صورتی که مایل هستید از سرخ کن خود برای شور کردن پسته خام استفاده کنید باید روش آن را بدانید. امروزه سرخ کن های بدون روغن زیادی هستند که برای آماده سازی مواد غذایی متنوع مورد استفاده قرار می گیرند. شما بدون اینکه روغن درون دستگاه بریزید می توانید پسته ها را درون ظرف قرار دهید و دستگاه را روشن نمایید. دقت داشته باشید که پسته ها را قبل از قرار دادن در دستگاه باید به خوبی مزه دار کنید. پسته ها نیاز است در محلول آب نمک قرار بگیرند و پس از خشک شدن آنها را درون سرخ کن بریزید. حدود نیم ساعت زمان می برد تا پسته ها درون سرخ کن به خوبی بو داده شوند.

عسلی کردن پسته خام در منزل

 • هزار گرم مغز پسته خام اکبرییا هر نوع پسته دیگر
 • مقدار ۱۰۰ گرم کره
 • مقداری نمک
 • و ب مقدار مورد نیاز عسل

مواد مورد نیاز برای عسلی کردن  پسته خام در فریا ماکرویو

ابتدا کره را در فر ذوب کرده و آن را روی آجیل هابریزید و کمی نمک ب آن اضافه کنید سپس اندکی صبر کنید و عسل ها را روی آن بریزید آجیل خوشمزه عسلی شما آماده است  این بهترین گزینه برای یک میان وعده فوق العاده  بخصوص کنار چایی می باشد. شما میتوانید بجای عسل از انواع شربت ها استفاده کنید.

فلفلی کردن پسته خام در فر یا ماکرویو در منزل

 • هزار گرم مغز پسته خام احمد آقایی یا هر نوع دیگر.
 • مقداری نمک ،
 • ادویه پاپریکا ،
 • مقداری روغن زیتون

ابتدا مغز پسته ها را در تابه ریخنه و کمی نمک ب آن اضافه میکنیم سپس مقداری روغن زیتون  روی ان ریخته و کاملا هم میزنیم و ادویه پاپیرکا را ب مقدار دلخواه اضافه کرده وبازهم  هم میزنیم سپس سینی را در فر قرار داده و مدت ۱۰ دقیقه آن را سوخاری میکنیم.

شور کردن پسته
شور کردن پسته

چند فوت کوزه گری برای شور کردن پسته خام در منزل

میتوانید در هر کدام از روش های بودادن پسته خام در منزل از روغن نیز استفاده نمایید که باعث لذیذتر و نرم تر شدن پسته شما می شود.
میتوانید فقط از آب و نمک استفاده نمایید و سایر چاشنی ها را حذف کنید.
یکسری چاشنی ها وجود دارد که باعث طعم خاص پسته شده و شما میتوانید در تمامی مراحل بودادن پسته خام استفاده نمایید. مانند استفاده از آب لبو، آب انار ، رب انار و… همچنین انواع سبزی ها و طمه دهنده های خوش بو مانند کشنیز و گلپر و کاری ودارچین و…
روش تفت دادن پسته خام در منزل فرقی با هم ندارند. موردی که باید توجه نمایید تا کیفیت پسته شما پایین نیاید تفت دادن پسته خام در دمای پایین تر و تفت دادن بیشتر است.
در زمانی که طبق روش بودادن پسته خام در منزل پیش رفتید و هنوز پسته شما رطوبت دارد، پسته را ب روی پارچه و در برابر هوای آزاد قرار دهید.
میزان تمامی چاشنی ها سلیقه ای بوده و هیچگونه اجاری در میزان آن ها وجود ندارد.
نکات حرفه ای برای بو دادن پسته خام در منزل
طرز تهیه ی پسته شور زعفرانی
طرز تهیه ی پسته شور زعفرانی

طرز تهیه ی پسته ی شور زعفرانی

اگر می خواهید بعد از شور کردن پسته خام آن را زعفرانی کنید باید مراحل آماده سازی شور کردن و زعفرانی نمودن را یاد بگیرید. جهت شور کردن پسته هر یک از نکاتی که بیان کردیم را باید اجرا نمایید. شما بر اساس ذائقه شخصی خود می توانید یکی از محلول های متنوع را برای خیس کردن پسته انتخاب کنید.

آب، آبغوره، سرکه، آبلیمو، زعفران و … مهمترین محلول هایی هستند که پسته درون آنها قرار می گیرد. اگر می خواهید از زعفران برای شور کردن پسته استفاده کنید باید پسته ها را در محلول زعفران غرق نمایید.

چگونه پسته را زرد کنیم ؟

بسیاری از افراد به روش تهیه ی پسته شور بازاری و زرد کردن پسته علاقه دارند. اگر شما به پسته علاقه زیادی دارید می ‌توانید با استفاده از زعفران آن را زرد کنید. مقدار کمی جوهر زعفران را برای زرد کردن پسته نیاز دارید. جوهر زعفران پسته را خوش رنگ و خوش طعم می‌کند. همچنین شما می‌توانید با اضافه کردن مقداری زعفران پسته‌های شور را زرد رنگ نمایید. مهم‌ترین عاملی که موجب زرد شدن رنگ پسته می‌شود زعفران است. البته اگر پسته به خوبی تفت نخورد رنگ آن طلایی و زرد نخواهد شد.

چگونه پسته را زرد کنیم
چگونه پسته را زرد کنیم

بو دادن پسته با نشاسته

اگر مایل هستید برای تهیه ی پسته شور بازاری بهترین روش را انتخاب کنید می ‌توانید در انتها با نشاسته پسته‌ها را تفت دهید. بسیاری از افراد مایل می‌باشند نشاسته را برای بو دادن پسته مورد استفاده قرار دهند. استفاده از نشاسته برای بو دادن پسته یک روش آسان و سریع است. در ابتدا باید پسته‌ های خود را درون آب قرار دهید و سپس اجازه دهید که پسته‌ها به طور کامل خشک شوند. پسته‌های خشک شده را با کمی حرارت تفت دهید.

بو دادن پسته با نشاسته
بو دادن پسته با نشاسته

اکنون نشاسته را به پسته‌هایی که روی حرارت می‌باشند اضافه نمایید. اضافه کردن نشاسته به پسته تا جایی باید ادامه یابد که رنگ پسته‌ها سرخ شود. بعد از مدت زمان مشخص شده‌ای پسته‌ها خنک می‌شوند و شما می‌توانید آنها را میل نمایید.

جدول ارزش غذایی پسته خام

نام مادهمقدار در هر ۱۰۰ گرم پسته خاممقدار در هر ۱۰۰ گرم پسته پخته شده با نمک
میزان کالری پسته خام۵۶۲ کیلوکالری۵۶۷ کیلوکالری
مقدار کربوهیدرات موجود در پسته خام۲۷٫۵۲ گرم۲۸٫۷۲ گرم
میزان پروتئین پسته خام۲۰٫۴۵ گرم۱۷٫۴۷ گرم
میزان چربی پسته خام۴۵٫۱۲ گرم۴۴٫۷۴گرم
مقدار آب پسته خام۳٫۸۷  گرم۱٫۸۴ گرم
قند پسته خام۷٫۵۵ گرم۷٫۳۵ گرم
میزان فیبر پسته خام۱۰٫۲۴ گرم۱۰٫۲۴ گرم
کلسترول پسته خام۰ میلی گرم۰ میلی گرم
ویتامین A پسته خام۲۱٫۷۸میکرو گرم۱۴٫۷۸میکرو گرم
ویتامین D پسته خام۰ میکروگرم۰ میکروگرم
ویتامین E پسته خام۲٫۲۷ میلیگرم۲٫۰۴ میلیگرم
ویتامین K پسته خام۰ میکروگرم۱۳٫۲۴ میکروگرم
ویتامین C پسته خام۵٫۵۵۷ میلیگرم۳٫۱۲ میلیگرم
ویتامین B3 پسته خام۱٫۳۱ میلیگرم۱٫۲۴ میلیگرم
جدول ارزش غذایی پسته خام

بو دادن پسته با پوست

برای شور کردن پسته خام با پوست می توانید از فر یا ماهیتابه استفاده نمایید. پسته ها را باید درون فر یا ماهیتابه بریزد. پس از آن مقداری آب نمک به پسته ها اضافه نمایید. دقت داشته باشید که آب نمک باید بر اساس حجم پسته درون ظرف ریخته شود. زمنی که پسته ها زیر حرارت باشند، آب نمک به خوبی تبخیر می شود و پسته ها مزه می گیرند. پس از مزه گرفتن پسته ها باید حدود نیم ساعت اجازه دهید پسته زیر حرارت بسیار کم به خوبی بو بگیرند.

برشته کردن پسته

برشته کردن پسته را باید همراه با طرز تهیه ی پسته شور بازاری یاد بگیرید برای برشته کردن پسته باید ابتدا پسته‌ ها را درون ظرفی که آب کمی دارد بریزید. این مسئله که پسته‌ها به طور کامل خیس شوند بسیار مهم است. پس از آن پسته‌ها را با صافی از درون آب خارج کرده و بگذارید خشک شوند. این مسئله که مطمئن شوید آبی درون پسته ‌ها باقی نمانده است بسیار مهم می‌باشد. در مرحله بعدی باید پسته‌ها را درون ماهیتابه قرار دهید و به آرامی آنها را روی شعله تفت دهید. بعد از تفت دادن پسته‌ها به طور کامل برشته می‌شوند.

طرز بو دادن مغز پسته خام
طرز بو دادن مغز پسته خام

طرز بو دادن پسته خام خانگی

طرز تهیه ی پسته شور بازاری و بو دادن پسته خام خانگی بسیار آسان است. شما برای بو دادن پسته خام خانگی ابتدا باید مقداری آبلیمو، نمک و زعفران را دم کنید و درون آب بریزید. این مسئله که تمامی مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند بسیار مهم است. نکته ی دیگر خرید زعفران مرغوب از مراکز معتبر وتایید شده است. سپس پسته‌ها را در محلول مورد نظر قرار دهید و اجازه دهید که یک شب تا صبح پسته‌ها در محلول بمانند. بعد از آن با یک صافی می‌توانید پسته‌ها را از محلول درآورید و روی حرارت تفت دهید. با خرید پسته خام خانگی می توانید به راحتی پسته را بو دهید.

قطعا از لحاظ خواص پسته خاصیت پسته خام نسبت به خاصیت پسته شور ارجعیت دارد. زیرا حرارت و انواع چاشنی ها بر روی خواص و مواد معدنی پسته تاثیر خواهند گذاشت. بزرگسالان به منظور بهره مندی از فواید پسته خام برای کمخونی ، سلامت قلب ، جلوگیری از پوکی استخوان و … بسیاری از کودکان و نوجوانان که برای رشد و سلامت خود نیاز به مصرف پسته دارند علاقه ی زیادی به پسته با طعم های مختلف دارند و این مورد میتواند به افزایش میزان مصرف آن ها کمک کند.

بو دادن پسته

اگر میخواهید از روش های شور کردن پسته خام و روش های پخت پسته خام  بی نیاز شوید، میتوانید با خرید پسته خام و خرید پسته نمکی از آجیل منوچهری با تازه ترین کیفیت و پخته شده و شور شده با بروز ترین دستگاه موجود در کشور ،و بدون دخالت دست ، به سایت آجیل منوچهری به آدرس MANOUCHEHRINUTS مراجعه نمایید و یا تصویر لوگوی آجیل منوچهری در بالای صفحه را لمس کنید ،وارد فروشگاه شوید و سفارش خود را نهایی کنید تا بسته خود را درب منزل تحویل بگیرید.

منبع
antryandlarder.comwww.leaf.tv
نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا