آجیل

پنج روش شور کردن پسته خام در منزل🌟به روش بازاری | آجیل منوچهری

شور کردن پسته خام در منزل

شور کردن پسته خام در منزل مورد بحث ما در این مقاله می باشد. شاید برای شما اتفاق افتاده باشد ک بیشتر از حجم مورد نیاز خود خرید پسته  داشته اید و می خواهید مقدار اضافه پسته خام خود راشور کنید .یا اینکه در ابتدای فصل پست تازه خریده اید و مایلید طعم آن را ب ضاعقه دلخواه خود یا کودکتان در بیاورید .مشکلی نیست ما در سایت آجیل منوچهری ب شما آموزش خواهیم داد ک چگونه پسته خام خود را ب سادگی تبدیل ب پسته شور یا حتی پسته زعفرانی بازاری تبدیل کنید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

شور کردن پسته با فر
شور کردن پسته با فر

چگونه پسته خام را شور کنیم یا روش بودادن پسته خام؟

خیلی سریع میرویم سراغ آموزش روش بودادن پسته خام یا شور کردن پسته خام در منزل ، خب پسته خام خود را بیاورید تا مرحله به مرحله آموزش پیش بروید و در انتها یک پسته ی داغ شور شده را میل نمایید و همه را از هنر خود شگفت زده کنید.

البته ما در این مقاله روش های مختلف پخت پسته خام را برای این کار آموزش خواهیم داد. شما با توجه به ابزار موجود در منزل روش مورد نیاز خود را انتخاب نمایید و طبق آن برای شور کردن پسته در منزل اقدام نمایید.

طریقه ی شور کردن پسته خام
طریقه ی شور کردن پسته خام

روش بو دادن پسته در تابه

مواد مورد نیاز برای بودادن پسته در تابه

 • یک کیلو پسته خام
 • یک لیوان فرانسوی دسته دار آب
 • نسبت به میزان علاقه ی خود به شوری یک تا دو قاشق غذا خوری نمک
 • اگر میخواهید طعم زغفران نیز در آن باشد پنج قاشق غذاخوری ایده آل می باشد.
 • آبلیمو یا آبغوره یک تا دو قاشق چای خوری که البته این نیز به ذائقه شما بستگی دارد.

ابتدا از شب قبل بگذارید پسته خام شما در آب خوب خیس بخورد. پسته خام را در آب شناور نکنید. یک لیوان آب برای یک کیلو پسته خام کافی است. یک قاشق تا دو قاشق نمک را داخل یک لیوان آب که قرار است به پسته خود اضافه کنید، بریزید و خب اجازه دهید نمک در آب حل شود. وسپس آب را به پسته اضافه کنید و بگذارید چند ساعتی خیس بخورد.

طرز شور كردن پسته
طرز شور كردن پسته

بعد از گذشت چند ساعت پسته ی خیس شده را آبکش نمایید و داخل تابه ترجیحا تفلون که دارای ارتفاع بلندی در حاشیه است بریزید و با شعله ملایم خوب پسته خام را تفت دهید تا آب نمک کاملا خشک شود. در حین این کار و پس از آن که احساس کردید آب نمک پسته احمدآقایی خام خشک شده ، تعدادی را تست کنید که آیا از میزان تفت داده شدن آن راضی هستید یا خیر؟!

آنقدر به این کار ادامه دهید تا به میزان ایده آل خود برسید. پنج دقیقه قبل از آن که حرارت زیر تابه را خاموش کنید نوبت اضافه نمودن طعم دار کننده هاست که میتوانید به سلیقه ی خود به پسته فندقی خام خود اضافه کنید. برای هر کیلو گرم پسته خام اکبری میتوانید سه تا پنج قاشق چای خوری زعفران دم کرده ، دو تا سه قاشق چای خوری آبلیمو یا آبغوره و حتی گلپر و … اضافه نمایید. شما میتوانید تمام مواردی که اشاره می کنیم را اضافه کنید یا فقط تعدادی از آن ها را اضافه کنید و کاملا سلیقه ای می باشد. همچنین می توانید هر بار از یک نوع از آن استفاده نمایید تا طعم مورد نظر خود را پیدا کنید.

روش شور کردن پسته خام
روش شور کردن پسته خا

شور کردن پسته خام در تابه (روش دوم)

مواد مورد نیاز برای روش دوم تفت دادن پسته در تابه

 • یک کیلو پسته خام
 • نصف لیوان فرانسوی دسته دار آب
 • نسبت به میزان علاقه ی خود به شوری یک تا دو قاشق غذا خوری نمک
 • اگر میخواهید طعم زغفران نیز در آن باشد پنج قاشق چای خوری ایده آل می باشد.
 • آبلیمو یا آبغوره یک تا دو قاشق چای خوری که البته این نیز به ذائقه شما بستگی دارد.

در این روش بر خلاف روش قبل دیگر احتیاج به خیس کردن پسته از شب قبل نیست. ابتدا مستقیما پسته خام را داخل تابه بریزید و تفت دهید و زمانی که تغییر رنگ پوست پسته را احساس کردید، نصف لیوان آب را که حاوی یک قاشق نمک است را به پسته خود اضافه کنید و دیگر طعم دهنده ها را به روش قبل در صورت علاقه اضافه نمایید و فقط چند دقیقه با حرارت هم بزنید. حدود پنج دقیقه بعد شعله را خاموش کنید. اگر پسته شما هنوز هم خیس است مشکلی نیست. اجازه دهید پسته در فضای آزاد خشک شود و سپس میل نمایید.

پختن پسته خام
پختن پسته خام

شور کردن پسته خام با فر

مواد مورد نیاز برای شور کردن پسته خام در فر

 • هزار گرم پسته خام اکبری یا هر نوع پسته دیگر
 • نسبت بذائقه ی خود به طعم نمک دو تا سه قاشق غذا خوری نمک
 • اگر علاقه مند به مزه زغفران در پسته خود دارید چهار قاشق چای خوری کافی است.
 • آبلیمو یا آب انار ، سرکه، یک تا دو قاشق چای خوری که البته این نیز به سلیقه شما بستگی دارد.

برای شور کردن پسته خام خود را با آب شهری که دارای دمای طبیعی است بشویید. (با آب گرم نشویید!) دو قاشق نمک و زعفران که دارای غلظت مناسبی است را به ترکیب خود اضافه کنید. در این مرحله اگر علاقه به طعم آبلیمو یا آب انار و… دارید می توانید به پسته خام اضافه نمایید. ترکیب را خوب مخلوط کنید تا خوب با پسته ترکیب شود. ترکیب را در ظرفی که پسته را از تماس مستقیم با هوا دور کند نگهدارید و در یخچال قرار دهید.

روش پخت پسته
روش پخت پسته

از ۲۰ تا ۲۵ دقیقه قبل فر را در درمای ۱۵۰ درجه روشن نمایید. پسته خام تازه ی خود را که با مواد اولیه ترکیب نموده بودید داخل آبکش ریخته و اجزه دهید مواد اضافی از آن جدا شود. سپس درون سینی بریزید به طوری که پسته های روی هم قرار نگیرند. برای روش بودادن پسته خام در فر ۲۰ دقیق کافیست تا ترکیبتان در فر قرار داشته باشد. حتما دقت نمایید که لازم است هر پنج دقیقه پسته را از فر خارج کرده و پشت و رو کنید.

همچنین میتوانید سطح ظرفی را که قرار است در فر قرار دهید را با روغن بپوشانید. البته برای این کار از روغن های مقاوم به حرارت مانند روغن نارگیل  استفاده نمایید. پس از سپری شدن بیست دقیقه پسته ی شما دیگر خام نخواهد بود و دقیقا همان طعمی است که شما دوست دارید. اگر هنوز هم پسته شما خیس است مشکلی نیست اجازه دهید تا در دمای محیط خشک شود.

شور کردن پسته در خانه
شور کردن پسته در خانه

بودادن پسته خام در مایکروفر

برای شور کردن پسته در مایکروفر مانند شور کردن پسته در فر است . و پس از خرید پسته اکبری خام و ترکیب با موادی که در روش تفت دادن پسته خام در فر به آن اشاره شد میگذاریم چند ساعتی مواد به خرد پسته برود و سپس مایکروفر را در حد اکثر دما ی ممکن قرار داده و ۸ دقیقه سینی را در مایکرو فر قرار دهید و در این زمان سه بار سینی را خارج کنید و ترکیب را به هم بزنید. اگر باز هم پسته دارای رطوبت بود در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود و سپس میل نمایید.

طرز تهیه پسته شور بازاری
طرز تهیه پسته شور بازاری

شور کردن پسته خام روی بخاری

در روش شور کردن پسته بر روی بخاری که بیشتر در فصل زمستان می توان از آن استفاده نمود و در گذشته بسیار مرسوم بوده، پسته خام را با ترکیبات مانند بودادن پسته در تابه روش دوم که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد مخلوط کرده و بر روی سینی روعی که دارای ضخامت مناسبی است ریخته و بر روی بخاری قرار میدهیم. البته دقت کنید پسته را در اطراف سینی پخش کنید که به مرور و یکدست خشک شود.

روش بوداده کردن پسته خام
روش بوداده کردن پسته خام

عسلی کردن پسته خام در منزل

 • هزار گرم مغز پسته خام اکبرییا هر نوع پسته دیگر
 • مقدار ۱۰۰ گرم کره
 • مقداری نمک
 • و ب مقدار مورد نیاز عسل

مواد مورد نیاز برای عسلی کردن  پسته خام در فریا ماکرویو

ابتدا کره را در فر ذوب کرده و آن را روی آجیل هابریزید و کمی نمک ب آن اضافه کنید سپس اندکی صبر کنید و عسل ها را روی آن بریزید آجیل خوشمزه عسلی شما آماده است  این بهترین گزینه برای یک میان وعده فوق العاده  بخصوص کنار چایی می باشد. شما میتوانید بجای عسل از انواع شربت ها استفاده کنید..

روش فلفلی کردن پسته خام در منزل
روش فلفلی کردن پسته خام در منزل

فلفلی کردن پسته خام در فر یا ماکرویو در منزل

 • هزار گرم مغز پسته خام احمد آقایی یا هر نوع دیگر.
 • مقداری نمک ،
 • ادویه پاپریکا ،
 • مقداری روغن زیتون

ابتدا مغز پسته ها را در تابه ریخنه و کمی نمک ب آن اضافه میکنیم سپس مقداری روغن زیتون  روی ان ریخته و کاملا هم میزنیم و ادویه پاپیرکا را ب مقدار دلخواه اضافه کرده وبازهم  هم میزنیم سپس سینی را در فر قرار داده و مدت ۱۰ دقیقه آن را سوخاری میکنیم.

چند فوت کوزه گری شور کردن پسته خام در منزل که باید بدانید!

میتوانید در هر کدام از روش های بودادن پسته خام در منزل از روغن نیز استفاده نمایید که باعث لذیذتر و نرم تر شدن پسته شما می شود.
میتوانید فقط از آب و نمک استفاده نمایید و سایر چاشنی ها را حذف کنید.
یکسری چاشنی ها وجود دارد که باعث طعم خاص پسته شده و شما میتوانید در تمامی مراحل بودادن پسته خام استفاده نمایید. مانند استفاده از آب لبو، آب انار ، رب انار و… همچنین انواع سبزی ها و طمه دهنده های خوش بو مانند کشنیز و گلپر و کاری ودارچین و…
روش تفت دادن پسته خام در منزل فرقی با هم ندارند. موردی که باید توجه نمایید تا کیفیت پسته شما پایین نیاید تفت دادن پسته خام در دمای پایین تر و تفت دادن بیشتر است.
در زمانی که طبق روش بودادن پسته خام در منزل پیش رفتید و هنوز پسته شما رطوبت دارد، پسته را ب روی پارچه و در برابر هوای آزاد قرار دهید.
میزان تمامی چاشنی ها سلیقه ای بوده و هیچگونه اجاری در میزان آن ها وجود ندارد.
تبدیل پسته خام به شور
تبدیل پسته خام به شور

جدول ارزش غذایی پسته خام

نام مادهمقدار در هر ۱۰۰ گرم پسته خاممقدار در هر ۱۰۰ گرم پسته پخته شده با نمک
میزان کالری پسته خام۵۶۲ کیلوکالری۵۶۷ کیلوکالری
مقدار کربوهیدرات موجود در پسته خام۲۷٫۵۲ گرم۲۸٫۷۲ گرم
میزان پروتئین پسته خام۲۰٫۴۵ گرم۱۷٫۴۷ گرم
میزان چربی پسته خام۴۵٫۱۲ گرم۴۴٫۷۴گرم
مقدار آب پسته خام۳٫۸۷  گرم۱٫۸۴ گرم
قند پسته خام۷٫۵۵ گرم۷٫۳۵ گرم
میزان فیبر پسته خام۱۰٫۲۴ گرم۱۰٫۲۴ گرم
کلسترول پسته خام۰ میلی گرم۰ میلی گرم
ویتامین A پسته خام۲۱٫۷۸میکرو گرم۱۴٫۷۸میکرو گرم
ویتامین D پسته خام۰ میکروگرم۰ میکروگرم
ویتامین E پسته خام۲٫۲۷ میلیگرم۲٫۰۴ میلیگرم
ویتامین K پسته خام۰ میکروگرم۱۳٫۲۴ میکروگرم
ویتامین C پسته خام۵٫۵۵۷ میلیگرم۳٫۱۲ میلیگرم
ویتامین B3 پسته خام۱٫۳۱ میلیگرم۱٫۲۴ میلیگرم
جدول ارزش غذایی پسته خام

قطعا از لحاظ خاصیت پسته خام نسبت به خاصیت پسته شور ارجعیت دارد. زیرا حرارت و انواع چاشنی ها بر روی خواص و مواد معدنی پسته تاثیر خواهند گذاشت. اما بسیاری از کودکان و نوجوانان که برای رشد و سلامت خود نیاز به مصرف پسته دارند علاقه ی زیادی به پسته با طعم های مختلف دارند و این مورد میتواند به افزایش میزان مصرف آن ها کمک کند.

روش پختن پسته خام
روش پختن پسته خام

اگر میخواهید از روش های شور کردن پسته خام و روش های پخت پسته خام  بی نیاز شوید، میتوانید با خرید پسته خام و خرید پسته نمکی از آجیل منوچهری با تازه ترین کیفیت و پخته شده و شور شده با بروز ترین دستگاه موجود در کشور ،و بدون دخالت دست ، به سایت آجیل منوچهری به آدرس MANOUCHEHRINUTS مراجعه نمایید و یا تصویر لوگوی آجیل منوچهری در بالای صفحه را لمس کنید ،وارد فروشگاه شوید و سفارش خود را نهایی کنید تا بسته خود را درب منزل تحویل بگیرید.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
منبع
antryandlarder.comwww.leaf.tv
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا