آجیل

خواص پسته برای درمان و بهبود انواع بیماری + مقدار مصرف مجاز روزانه پسته

خواص پسته جهت درمان بیماری‌ ها و سلامتی بدن بسیار زیاد است. شما با خرید پسته ارزان می ‌توانید از این محصول به صورت روزانه استفاده کنید.

فهرست مطالب

مهمترین خواص پسته برای بدن

اگر مهمترین خواص پسته برای بدن را بدانید بدون شک می ‌توانید از این خوراکی خوشمزه در بازه زمانی مناسب استفاده کنید. فواید پسته برای خانم ‌ها، آقایان و کودکان بسیار زیاد است. امروزه بیشتر افرادی که می ‌خواهند بهترین نوع مغزیجات را استفاده کنند بدون شک پسته را تهیه می ‌نمایند . پسته برای دستگاه گوارش مزیت‌ های بی ‌نظیری دارد. یکی دیگر از مزیت‌ های پسته این است که برای درمان بیماری دیابت مورد استفاده قرار می ‌گیرد. مزیت های پسته را در این مطب به صورت جزئی بررسی می کنیم.

خواص پسته برای زنان

خواص پسته برای زنان بسیار زیاد است. پسته به دلیل مقدار زیادی ویتامین و آهن می ‌تواند برای درمان کم خونی بیشتر خانم ‌ها مفید باشد. عملکرد دستگاه گوارش خانم‌ ها با استفاده از پسته بهبود می‌ یابد. برخی از مهم ‌ترین مزیت ‌هایی که از پسته برای خانم ‌ها دریافت می ‌شوند عبارت هستند از :

۱٫ پسته برای تخمدان

یکی از مهمترین فواید پسته، برای تخمدان خانم‌ ها می‌ باشد. سندروم تخمدان پلی کیستیک به عنوان یکی از بیماری‌ های خاص زنان شناخته می‌ شود که با استفاده از رژیم غذایی مناسب درمان می‌ گردد. رژیم‌ های غذایی پرچرب برای افرادی که مبتلا به تخمدان پلی کیستیک هستند بسیار ضرر دارد. از آنجایی که پسته سرشار از چربی‌ های غیر اشباع می ‌باشد جهت درمان تنبلی تخمدان بهترین نوع مغزیجات شناخته می ‌شود.

پسته برای زنان
پسته برای زنان

۲٫ خواص پسته برای جنین

خواص پسته برای جنین بسیار زیاد است. در واقع باید بدانید که پسته سرشار از پروتئین می ‌باشد و پروتئین روی شکل‌ گیری و رشد ماهیچه‌ ها و عضلات جنین تاثیر زیادی خواهد داشت. پسته سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع می ‌باشد. این ویژگی به رشد جسمی و مغزی جنین کمک زیادی خواهد کرد. اسید فولیک موجود در دانه پسته کمک می ‌کند تا از نقایص مادرزادی جلوگیری شود. در دوران بارداری بسیاری از مادران به فکر دریافت ویتامین‌ ها و پروتئین‌ های متفاوت از مواد غذایی هستند. استفاده از پسته برای مادران جهت سلامتی جنین مزیت زیادی دارد.

۳٫ خواص پسته در بارداری

خواص پسته در بارداری خانم ‌ها بسیار زیاد است. در هر ۱۰۰ گرم پسته حدود ۲۰ گرم پروتئین وجود دارد. جهت کمک به رشد مغزی و جسمی جنین باید از خوراکی ‌های متفاوت استفاده شود. مادران برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود باید در دوران بارداری از بهترین خوراکی ‌ها استفاده کنند. پسته به عنوان یکی از خوراکی‌ های مقوی در دوران بارداری شناخته می ‌شود. مادران برای جلوگیری از فقر آهن در بارداری و همچنین درمان یبوست در دوران بارداری نیاز است که از پسته استفاده نمایند. پسته خاصیت ضد التهابی دارد و به همین دلیل در دوران بارداری توسط بسیاری از مادران باردار استفاده خواهد شد.

۴٫ پسته برای کاهش درد پریودی

فواید پسته برای کاهش درد پریودی موجب شده که بسیاری از خانم ‌ها این خوراکی را در دوران پریودی استفاده کنند. بیشتر خانم‌ ها در دوران پریودی میزان زیادی از خون بدن را از دست خواهند داد. فقر آهن مهم‌ ترین مشکلی است که بعد از پریودی برای بدن به وجود می ‌آید. خانم‌ ها باید از خوراکی ‌هایی که دارای آهن زیادی هستند استفاده کنند تا از فقر آهن در بدن جلوگیری نمایند. پسته سرشار از آهن است و برای درمان درد پریودی گزینه مناسبی به شمار می‌ رود.

خواص پسته برای مردان
خواص پسته برای مردان

خواص پسته برای مردان

خواص پسته برای مردان بسیار زیاد می ‌باشد. بیشتر آقایان برای درمان کم خونی بهبود عملکرد هوش درمان سرفه تقویت سیستم ایمنی تقویت اسپرم و غیره از پسته استفاده می‌کنند برخی از مهم‌ترین مزیت‌های پسته که باید آقایان آنها را بشناسند عبارت هستند از

۱٫ خواص پسته برای اسپرم

مغز پسته یکی از مهم‌ ترین مواد برای تولید اسپرم و تقویت قوای جنسی می ‌باشد. در واقع باید بدانید که یکی از مهم‌ ترین فواید پسته تقویت قوای جنسی آقایان است. در کنار انواع دیگر مغزها، مغز پسته ترکیب بی ‌نظیری به شمار می‌ رود. خواص پسته خام برای آقایان نسبت به پسته بو داده بیشتر است. بسیاری از آقایانی که می ‌خواهند اسپرم خود را تقویت کنند همراه با معجون‌ های گوناگون از پسته استفاده می ‌نمایند.

۲٫ پسته برای افزایش میل جنسی در مردان

یکی از مهمترین مزیت‌ های پسته این است که برای افزایش میل جنسی در مردان مورد استفاده قرار می‌ گیرد. پسته سرشار از آرژنین می ‌باشد. آرژنین یکی از انواع اسید آمینه‌ هایی است که برای تولید اکسید نیتریک ضروری می ‌باشد. طبق آزمایشاتی که انجام شده است مردان باید ۱۰۰ گرم مغز پسته را در طی یک هفته استفاده کنند تا میل جنسی شان افزایش یابد. عملکرد نعوظ آقایان به دلیل افزایش اکسید نیتریک درمان خواهد شد. با استفاده از پسته گردش خون در سیستم تناسلی آقایان افزایش پیدا می ‌کند و این مسئله به میل جنسی آقایان ارتباط دارد.

۳٫ پسته برای تولید بیشتر تستوسترون

مزیت پسته برای تولید بیشتر تستوسترون موجب شده که بسیاری از آقایان از پسته استفاده کنند. به طور کلی باید بدانید که پسته سرشار از ویتامین ‌ها و پروتئین‌ های گوناگونی است. هر یک از ویتامین‌ ها و پروتئین ‌های پسته به تولید تستسترون کمک می ‌کنند. بسیاری از آقایانی که با مشکلات جنسی مواجه هستند باید خوراکی ‌هایی را استفاده کنند که تستوسترون آنها را افزایش می‌ دهد. پسته سرشار از اسید آمینه ‌ای است که به تولید تستسترون بیشتر بدن کمک می‌ کند.

خواص پسته برای کودکان
خواص پسته برای کودکان

خواص پسته برای کودکان

خواص پسته برای کودکان بسیار زیاد است. به همین دلیل بیشتر والدین مغز پسته را در رژیم غذایی کودکان خود قرار می ‌دهند. برخی از مهم‌ ترین مزیت ‌های پسته برای کودکان عبارت هستند از :

۱٫ خواص پسته برای کودکان زیر دو سال

به دلیل خواص پسته برای کودکان زیر دو سال بسیاری از والدین در رژیم غذایی کودک خود پسته را قرار می‌ دهند. پسته سرشار از پروتئین است و به رشد ماهیچه ‌ها و بافت بدن کودکان زیر ۲ سال کمک می‌ کند. ویتامین ‌ها، آنتی اکسیدان ‌ها و کاروتن پسته نقش بسیار مهمی در تقویت کردن سیستم ایمنی کودکان بر عهده دارند. همچنین باید بدانید که پسته دارای اسید چرب امگا سه زیادی است. اسید چرب امگا ۳ برای تقویت و رشد مغز کودکان ضروری می ‌باشد.

۲٫ سلامت دهان و دندان کودکان با خوردن پسته

یکی از مهمترین مزیت ‌های پسته این است که سلامت دندان کودکان را تامین می ‌کند. برای تضمین سلامت دهان و دندان کودکان با خوردن پسته، باید مقدار مناسبی از پسته استفاده شود. از آنجایی که پسته سرشار از کلسیم می ‌باشد کودکان با خوردن این خوراکی دندان‌ه ایشان تقویت می ‌گردد. کودکانی که در سن رشد هستند باید از بهترین خوراکی‌ ها استفاده کنند تا ویتامین‌ ها و پروتئین‌ های مورد نیاز بدن را تامین نمایند. با شناخت تفاوت پسته اکبری و احمد آقایی می توانید بهترین نوع پسته را بخرید.

۳٫ تقویت سیستم ایمنی بدن با پسته

یکی دیگر از مزیت ‌های پسته برای کودکان این است که سیستم ایمنی بدن آنها را تقویت می‌ کند. تقویت سیستم ایمنی بدن با پسته موجب شده که بسیاری از کودکان در رژیم غذایی خود از این خوراکی خوشمزه استفاده کنند. بیشتر والدینی که به سیستم ایمنی بدن کودکان خود اهمیت می ‌دهند بهترین خوراکی ‌ها را در رژیم غذایی کودک قرار خواهند داد. استفاده از پسته کمک می‌ کند تا ویتامین ‌ها و پروتئین‌ های زیادی وارد بدن کودکان شوند. هر یک از آنتی اکسیدان ‌های موجود در پسته سیستم ایمنی بدن کودکان را تقویت می‌ کنند.

پسته برای فشار خون
پسته برای فشار خون

خواص پسته برای فشار خون

خواص پسته برای فشار خون بسیار زیاد است. به همین دلیل بیشتر خانم‌ ها و آقایان جهت تنظیم فشار خون از پسته استفاده می‌ کنند. پسته دارای مقدار زیادی آرژنین و پروتئین می باشد. ترکیباتی که در پسته قرار دارند روی کاهش فشار خون تاثیر زیادی می‌ گذارند. مواد معدنی متفاوت مانند پتاسیم، کلسیم و منیزیم در پسته قرار گرفته ‌اند. هر یک از این مواد معدنی برای تنظیم کردن فشار خود مفید می‌ باشند. بیشتر پزشکانی که در زمینه تنظیم فشار خون فعالیت می ‌کنند خوردن پسته را به افراد مبتلا به فشار خون توصیه می‌ نمایند.

 یکی از مهمترین نکاتی که زمان استفاده از پسته برای کاهش فشار خون اهمیت دارد رعایت حد اعتدال است. در صورتی که مقدار زیادی پسته را برای کاهش فشار خون استفاده کنید امکان دارد دچار افزایش فشار خون شوید. بنابراین طبق نظر پزشک خود باید از بهترین خوراکی ‌ها در رژیم غذایی ‌تان استفاده کنید تا دچار افزایش فشار خون نشوید.

پسته در بارداری
پسته در بارداری

خواص پسته برای باردار شدن

خواص پسته برای باردار شدن بسیار زیاد می ‌باشد. به همین دلیل بیشتر پزشکان به مادران باردار استفاده از پسته را توصیه می ‌کنند. مادرانی که می‌ خواهند باردار شوند باید از خوراکی‌ های مقوی استفاده نمایند تا جنین تقویت یابد. این مسئله که مادران در دوران بارداری از بهترین خوراکی ‌ها و مقوی‌ ترین خوراکی ‌ها استفاده کنند بسیار مهم است.

پسته سرشار از ویتامین ‌ها و پروتئین ‌های گوناگون می‌ باشد که برای دوران بارداری هر یک از این ویتامین ‌ها و پروتئین‌ ها ضروری هستند. مادرانی که در دوران بارداری به سر می‌ برند باید خوراکی‌ های دارای پروتئین و ویتامین را در اولویت قرار دهند. در دوران بارداری می توانید اقدام به خرید کره ی پسته نمایید.

روزانه چند عدد پسته بخوریم ؟

با اینکه خواص پسته بسیار زیاد می ‌باشد اما مانند بسیاری از دیگر مواد غذایی در استفاده از آن نباید زیاده روی شود. اگر نمی ‌دانیم روزانه چند عدد پسته بخوریم، باید در مورد عوارض و مضرات استفاده بیش از اندازه پسته اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

مصرف ۳۰ الی ۴۵ عدد دانه پسته به صورت روزانه برای افراد مشکلی به وجود نمی ‌آورد. افرادی که سالم و بدون بیماری خاص هستند می ‌توانند روزانه ۴۵ عدد پسته استفاده کنند. اگر شما مبتلا به بیماری ‌های متفاوت هستید برای استفاده از پسته باید با پزشک مشورت کنید تا تعداد مناسبی از دانه‌ های پسته را به صورت روزانه میل نمایید.

پسته برای کمر

مزیت‌ های پسته برای کمر موجب شده که بسیاری از آقایان و خانم ‌ها از این خوراکی خوشمزه استفاده کنند. طبق مطالعاتی که انجام شده مصرف پسته کمک می ‌کند تا سایز دور کمر به مرور زمان کاهش یابد. طبق گزارشات گوناگون درون پسته، لیپید وجود دارد که توسط بدن جذب نخواهد شد. این مسئله برای کاهش چربی بدن بسیار مهم است. افرادی که می‌ خواهند کمر خود را تقویت کنند بهتر است از خوراکی‌ های مقوی استفاده نمایند. خوراکی ‌های مقوی مانند پسته به کاهش وزن کمر و همچنین تقویت کمر کمک می‌ کنند.

پسته برای بدنسازی
پسته برای بدنسازی

پسته برای بدنسازی

فواید پسته برای بدنسازی موجب شده که بسیاری از ورزشکاران از این خوراکی خوشمزه استفاده کنند. پسته به عنوان یکی از خوراکی ‌های مفید در بین ورزشکاران شناخته می‌ شود. پسته خواص زیادی مانند آرامش اعصاب و تقویت عضلات دارد. مصرف کردن پسته به وسیله بدنسازان موجب دریافت انرژی مضاعف خواهد شد.

ورزشکارانی که می‌ خواهند توان زیادی در حین تمرینات ورزشی داشته باشند از پسته استفاده می‌ کنند. چربی‌ های سالم پسته به سوخت و ساز بدن کمک زیادی خواهند کرد. بدنسازان زمان تمرینات ورزشی باید از خوراکی‌ هایی که دارای چربی سالم هستند استفاده کنند. فواید پسته برای بدنسازی توسط بسیاری از پزشکان تایید شده است. بنابراین بیشتر ورزشکارانی که می ‌خواهند در کمترین بازه زمانی انرژی بیشتری را به دست آورند و ورزش‌ های خود را انجام دهند از پسته استفاده می ‌کنند.

درمان افسردگی با پسته

درمان افسردگی با پسته یکی دیگر از خواص پسته به شمار می‌ رود. طبق تحقیقاتی که انجام شده است پسته می ‌تواند اضطراب، نگرانی و استرس را از بین ببرد. از آنجایی که مواد معدنی زیادی در پسته وجود دارند هر یک از این مواد معدنی روی کاهش علائم افسردگی نقش مهمی بر عهده خواهند داشت. امروزه بسیاری از افرادی که به فکر درمان افسردگی خود هستند از خوراکی‌ های مناسب استفاده می ‌کنند. بسیاری از روانپزشکان مصرف پسته را به افرادی که دچار اضطراب استرس و افسردگی هستند توصیه می ‌نمایند.

پسته برای سرماخوردگی

مزیت ‌های پسته برای سرماخوردگی توسط بسیاری از پزشکان تایید شده است. پسته سرشار از ویتامین می ‌باشد که ویتامین ‌های درون پسته به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک می‌ کنند. زمانی که سیستم ایمنی بدن تقویت شود بدن در برابر بیماری ‌های متفاوت مقاومت زیادی خواهد داشت.

مغزهای زیادی مانند بادام پسته و بادام زمینی سرشار از مواد مغذی هستند. انواع ویروس‌ ها و باکتری ‌هایی که در بدن به وجود می ‌آیند با استفاده از پسته از بین می ‌روند. بر همین اساس شما زمانی که سرما می ‌خورید می‌ توانید از پسته برای درمان بیماری خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که مصرف پسته خام برای درمان سرماخوردگی نسبت به پسته بو داده شده بیشتر است.

پسته برای کبد چرب
پسته برای کبد چرب

خواص پسته برای کبد چرب

خواص پسته برای کبد چرب موجب شده که بسیاری از پزشکان مصرف پسته را به بیماران توصیه نمایند. از آنجایی که پسته دارای چربی ‌های اشباع شده است برای کبد ضرر ندارد. جهت کاهش چربی‌ های کبد، مصرف پسته مزایای بی ‌نظیری خواهد داشت.

از آنجایی که آنتی اکسیدان‌ های زیادی در پسته وجود دارند بسیاری از بیماران مبتلا به کبد چرب از پسته استفاده می ‌کنند. توجه داشته باشید که خواص ضد التهابی پسته مربوط به پلی فنول ‌ها می ‌باشد. به همین دلیل برای استفاده از پسته جهت درمان کبد چرب باید به اندازه پسته توجه داشته باشید. اگر نمی ‌خواهید دچار التهاب در کبد خود شوید بهتر است که اندازه مناسبی از پسته را در رژیم غذایی‌ تان قرار دهید.

خواص پسته برای کمخونی

مزیت ‌های پسته برای کم خونی موجب شده که بیشتر افراد از این خوراکی خوشمزه استفاده کنند. پسته دارای مقدار زیادی آهن می‌ باشد. تمامی افرادی که فقر آهن دارند و دچار کم خونی هستند بهتر است از پسته استفاده کنند.

شما برای رفع کسالت و درمان رنگ پریدگی که ناشی از کم خونی می ‌باشد می ‌توانید از پسته استفاده نمایید. آهن موجود در پسته به شما کمک می‌ کند تا کم خونی‌ تان در کمترین بازه زمانی درمان شود. همچنین پسته دارای ویتامین ‌های زیادی است که برای درمان سرفه، باز کردن مجاری کبد و همچنین تقویت معده مناسب هستند. شما اگر به صورت اصولی از پسته استفاده کنید می ‌توانید مزیت ‌های بی ‌نظیری از این خوراکی دریافت نمایید.

پسته-برای-دیابت
پسته-برای-دیابت

خواص پسته برای دیابت

خواص پسته برای دیابت موجب شده که بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت از پسته استفاده نمایند. پسته دارای شاخص گلیسمی پایینی است. به همین دلیل مصرف پسته منجر به بالا رفتن فشار خون نمی‌ گردد. به طور کلی باید به خوبی بدانید که نقش پسته برای کاهش سطح قند خون بسیار زیاد است.

وجود آنتی اکسیدان‌ ها و ترکیبات فنولی در پسته کمک می‌ کند تا قند خون بدن کنترل شود. افرادی که مبتلا به دیابت هستند باید از خوراکی‌ های مناسب برای تنظیم قند خون استفاده کنند. بیماران مبتلا به دیابت باید تعداد مشخص شده ‌ای از پسته را به صورت روزانه استفاده کنند تا قند خون آنها تنظیم گردد.

پسته برای لاغری

فواید پسته برای لاغری توسط بسیاری از پزشکان تایید شده است. در هر ۲۸ گرم پسته تنها ۱۵۶ کالری قرار گرفته است. در صورتی که شما پسته خام را استفاده کنید می ‌توانید وزن خود را به مرور زمان کاهش دهید. البته باید بدانید رعایت حد اعتدال استفاده از پسته برای کاهش وزن اهمیت زیادی دارد. پسته دارای فیبر زیادی می ‌باشد که به فرایند گوارش بدن کمک می ‌کند.

شما برای جلوگیری از مبتلا شدن به یبوست و همچنین خارج کردن مواد زائد از بدن می ‌توانید از مزیت پسته به صورت روزانه استفاده کنید. مصرف پسته کمک می ‌کند تا عملکرد روده به بهترین نحو ممکن انجام شود و مشکلی برای روده شما به وجود نیاید. افرادی که در رژیم غذایی سختی به سر می‌ برند پسته در برنامه غذایی‌ شان قرار می ‌گیرد.

مضرات پسته
مضرات پسته

مضرات مصرف پسته

همانطوری که با خواص پسته آشنا شدید باید در مورد مضرات مصرف پسته اطلاعات زیادی داشته باشید. به طور کلی اگر به صورت اصولی از پسته استفاده کنید مضراتی از این خوراکی شامل حال شما نمی ‌گردد. در صورت مصرف زیاد پسته امکان دارد دچار عوارضی مانند اضافه وزن، مشکلات کلیوی، بالا رفتن فشار خون و … شوید. بسیاری از افراد با استفاده بیش از اندازه از پسته دچار سنگ کلیه، خطر سرطان و عفونت سالمونلا شده ‌اند. برای مبارزه با عوارض پسته باید به صورت اصولی از این خوراکی استفاده کنید تا مشکلی برای بدن شما به وجود نیاید.

مقدار مصرف مجاز پسته

اگر می ‌خواهید از خواص پسته بهره ‌مند شوید باید مقدار مصرف مجاز پسته را بدانید. مصرف ۳۰ الی ۴۵ عدد پسته به شما کمک می‌ کند تا سلامت بدن خود را تضمین نمایید. در صورت زیاده ‌روی در پسته امکان دارد مشکلات گوناگونی در معده و روده شما به وجود آید. در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی مانند دیابت فشار خون بالا و … هستید باید با پزشک مشورت کنید تا طبق نوع بیماری شما تعداد مشخص شده ‌ای از پسته را به صورت روزانه استفاده نمایید. زیاده ‌روی استفاده از پسته امکان دارد شما را با مشکلات گوناگونی مانند اضافه وزن یا … مواجه سازد.

خوردن پسته قبل از خواب

خوردن پسته قبل از خواب توسط بسیاری از پزشکان توصیه می ‌گردد. شما برای اینکه فواید پسته را دریافت کنید می‌ توانید قبل از خواب تعداد مناسبی از پسته را میل نمایید. طیف وسیعی از آنتی اکسیدان‌ ها و ویتامین‌ ها در پسته وجود دارند که شما را برای خواب آرام آماده خواهند کرد.

علائم حساسیت به پسته (آلرژی به پسته)

اکنون که به خوبی خواص پسته را شناختید باید در مورد علائم حساسیت به پسته اطلاعات کافی کسب نمایید. در صورتی که بعد از خوردن پسته دچار خارش گلو، سوزش چشم، گرفتگی بینی، عطسه‌ های مکرر و … شدید باید از خوردن این خوراکی خودداری نمایید. بسیاری از افراد بعد از خوردن پسته دچار احساس کسالت، خارش گوش، اشک چشم و علائم دیگر می ‌شوند. این علائم بعد از خوردن پسته در برخی از افراد به وجود می‌ آیند که برای از بین بردن علائم باید از مصرف پسته خودداری گردد. با خرید کره ی پسته می توانید از مزیت های پسته بهره مند شوید.

پرسش و پاسخ

آیا خواص پسته در طب سنتی هم ثابت شده است ؟

بله مزیت پسته در طب سنتی هم ثابت شده است.

آیا مزیت پسته های متنوع یکسان است ؟

مزیت پسته خام بیشتر از نمونه های بو داده است.

آیا پودر پسته خام هم مزیت دارد ؟

بله مزیت پسته های خام به صورت پودر شده شبیه پسته مغز شده است.

منبع
healthline.comwebmd.com
نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا