آجیل

فواید و مضرات مصرف تخمه کدو در بارداری چیست ؟

تخمه کدو در بارداری

شما می‌ توانید به صورت روزانه حجم مشخص شده ‌ای از انواع تخمه ‌ها و مغزیجات را استفاده کنید. تخمه کدو در بارداری به عنوان بهترین روش تغذیه شناخت می ‌شود. این تخمه را می توانید به صورت کیلویی خریداری کنید و به صورت روزانه تعداد مشخص شده ای از آن را در دوران بارداری استفاده نمایید.

انواع تخمه‌ ها و مغزیجات برای سلامت جنین و مادر مناسب هستند. بیشتر پزشکان خرید تخمه کدو و قرار دادن آن در برنامه غذایی دوران بارداری را به مادران توصیه می ‌کنند. مادرانی که می ‌خواهند تغذیه سالم در دوران بارداری داشته باشند بهتر است که تخمه ‌های کدو خام را انتخاب کنند. تخمه کدو در بارداری را به عنوان بهترین روش تغذیه می ‌شناسند.

فواید و مضرات مصرف تخمه کدو در بارداری چیست ؟

مصرف تخمه کدو در بارداری مزیت ‌های زیادی دارد. اگر شما حد اعتدال را جهت استفاده از تخمه کدو در بارداری رعایت نکنید مضرات زیادی دریافت خواهید کرد. از آنجایی که ویتامین‌ ها و مواد معدنی زیادی در تخمه کدو وجود دارند برای تغذیه مادران گزینه مناسبی است. سلامتی مادران و جنین با استفاده از تخمه کدو تضمین می ‌شود. بارداری به عنوان یکی از مهم‌ ترین دوره‌ هایی است که مادران باید تغذیه این دوران را به صورت اصولی تنظیم کنند.

خواص-تخمه-کدو-برای-بارداری
خواص-تخمه-کدو-برای-بارداری

خوردن غذای سالم برای جنین و مادران ضروری است. تخمه‌ هایی مانند انواع تخمه‌های کدو برای مادرانی که باردار هستند مزیت ‌های بی‌ نظیری دارند. دقت داشته باشید که استفاده بیش از اندازه تخمه کدو عواقب جدی برای سلامتی جنین و مادر خواهد داشت. تخمه ‌ها و انواع مغزها دارای مواد معدنی، ویتامین‌ ها، پروتئین‌ ها و … هستند. تخمه کدو را می‌ توانید در انواع نان ‌ها، سالادها و یا به صورت خام استفاده کنید.

مزایای تخمه کدو در بارداری

مصرف تخمه کدو در بارداری مزیت ‌های بی ‌نظیری دارد. جلوگیری از اسهال یکی از مهم ‌ترین مزیت ‌های استفاده از تخمه کدو در دوران بارداری می ‌باشد. ایجاد اسهال و اگزما از جمله عوارض شایع حاملگی می ‌باشند. با استفاده از تخمه کدو حرکات روده تنظیم می‌ گردند و عفونت ‌های شکمی برای افراد به وجود نمی‌ آید.

بهبود پذیری روحیه یکی دیگر از خواص تخمه کدو در بارداری است. زینک برای هر یک از خانم‌ های حامله بهترین ماده معدنی به شمار می ‌رود. زینک کمک می‌ کند تا روحیه مادران بهبود پذیری مناسبی داشته باشد. همچنین زینک به تقویت دستگاه ایمنی بدن کمک خواهد کرد.

یکی دیگر از خواص تخمه کدو در بارداری این است که روی سلامت قلب تاثیر زیادی می ‌گذارد. مصرف هر یک از دانه‌ های کدو برای قلب مزیت بی ‌نظیری دارد. شما می‌ توانید استخوان ‌ها و دندان‌ های خود را در دوران بارداری با استفاده از خوراکی‌ هایی مانند تخمه کدو مستحکم نمایید. جلوگیری از ایجاد یبوست یکی دیگر از مزیت‌ های تخمه کدو در بارداری است.

بیشتر خانم‌ هایی که در دوران حاملگی از یبوست رنج می‌ برند می ‌توانند تخمه کدو را در رژیم غذایی خود قرار دهند. همچنین خواص تخمه کدو برای کبد چرب بر هیچکس پوشیده نیست. تسهیل در خواب، بالا رفتن تمرکز، پیشگیری از دیابت، پیشگیری از نقص لوله عصبی و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن مهم ‌ترین مزایای استفاده از تخمه کدو در بارداری است. از آنجایی که تخمه کدو منبع چربی ‌های سالم را در خود جای داده است آن را به عنوان یکی از بهترین خوراکی‌ ها جهت رشد مغز جنین می‌ شناسند.

خوردن تخمه کدو برای مادران باردار
خوردن تخمه کدو برای مادران باردار

آیا تخمه کدو در بارداری مفید است ؟

مصرف تخمه کدو در بارداری مزایای بی‌ نظیری دارد. در پاسخ به این پرسش که آیا تخمه کدو در بارداری مفید است باید بگوییم بله استفاده از این تخمه در این دوران، انتخاب بی‌ نظیری است. اگر شما اعتدال را جهت استفاده از تخمه کدو در دوران حاملگی رعایت نکنید خطرات جدی برایتان به وجود می‌ آید.

بر همین اساس زمانی که می‌ خواهید از انواع مغزیجات و تخمه ‌ها در دوران بارداری استفاده کنید باید میزان آنها را به درستی تنظیم نمایید. پزشک به شما توصیه می ‌کند که در هر بازه زمانی باید کدام یک از مغزیجات و تخمه‌ ها را در دوران بارداری استفاده کنید. اگر به توصیه های پزشک خود عمل کنید خیالتان راحت است که از مغزیجات مزیت های متنوعی دریافت خواهید کرد.

مضرات-تخمه-کدو-در-دوران-بارداری
مضرات-تخمه-کدو-در-دوران-بارداری

مضرات تخمه کدو در بارداری چیست ؟

مضرات استفاده بیش از اندازه تخمه کدو در بارداری امکان دارد موجب آسیب ‌هایی مانند دل درد، یبوست، اسهال، سوء هاضمه و … شود. خواص تخمه کدو در بارداری زیاد است ولی باید به صورت اصولی رعایت شود تا میزان ویتامین ها، مواد معدنی و … تخمه کدو جذب بدن شوند.  

اگر شما به صورت اصولی در دوران بارداری از تخمه کدو استفاده نکنید دچار حملات میگرنی می‌ شوید. افت فشار به عنوان یکی دیگر از عوارض جدی استفاده بیش از اندازه تخمه کدو می‌ باشد. در صورتی که شما مبتلا به چربی خون هستید باید جهت استفاده از تخمه کدو اعتدال را رعایت کنید تا دچار عوارض جدی نشوید.

مقدار مصرف مجاز تخمه کدو در دوران بارداری

برای مصرف تخمه کدو در بارداری باید مقدار مجاز مصرف این تخمه را رعایت کنید. تخمه کدو اندازه کوچکی دارد و سرشار از مواد مغذی است. خوردن تخمه کدو می‌ تواند چربی ‌های سالم بدن شما را تامین کند. در واقع شما اگر تنها مقدار کمی از تخمه کدو را استفاده کنید منیزیم، روی و چربی‌ های سالم بدن را تامین خواهید کرد.

اضافه کردن تخمه کدو به سالاد و خوردن این تخمه به تنهایی برای سلامتی تان مفید می ‌باشد. در یک چهارم لیوان تخمه کدو حدود ۱۸۶ کالری انرژی وجود دارد. باید بدانید که نیمی از این کالری برای مادران باردار جایز است. پزشکان جهت استفاده از انواع خوراکی ‌ها در دوران بارداری مادران را راهنمایی می‌ کنند تا مشکلی برای خود آنها و جنین به وجود نیاید.

فواید تخمه کدو برای بارداری
فواید تخمه کدو برای بارداری

در دوران بارداری تخمه کدو خام بهتر است یا شور ؟

مصرف تخمه کدو در بارداری باید به صورت اصولی باشد. برای حفظ چربی‌ های مفید که در تخمه کدو قرار گرفته اند، مادران باردار باید آن را به صورت خام استفاده کنند. اگر تخمه‌ ها را می‌ خواهید به صورت کیلویی خریداری نمایید بهتر است که نمونه‌ های خام را تهیه کنید. تخمه ‌های ارگانیک بهترین تخمه ‌هایی هستند که برای سلامتی مادران مزیت زیادی دارند.

دستگاه‌ های خشک کن که در بازار وجود دارند برای خشک کردن تخمه ‌های کدو مورد استفاده قرار می‌ گیرند. سرعت خشک شدن تخمه‌ های کدو با استفاده از این دستگاه‌ ها افزایش پیدا می‌ کند. شما می‌ توانید نمونه‌ های خامه تخمه کدو که با دستگاه‌ های مخصوص خشک شده‌ اند را برای دوران بارداری خریداری کنید.

روش های مصرف تخمه کدو در دوران بارداری

جهت استفاده از تخمه کدو در دوران بارداری باید روش ‌های استفاده از این تخمه را بدانید. مادران باردار می ‌توانند به صورت خام این تخمه را استفاده کنند. همچنین بیشتر مادران که علاقه‌ ای به تخمه شکستن ندارند مغز تخمه کدو را می‌ توانند در انواع سالادها استفاده نمایند.

جهت استفاده از انواع مغزیجات و تخمه ‌ها باید اندازه آنها را در سالادها یا مواد غذایی دیگر تنظیم کنید تا مقدار کالری مناسبی را دریافت نمایید. اگر میزان زیادی از مغز تخمه کدو را استفاده کنید دچار عوارض بعد از استفاده تخمه کدو می شوید. تمامی خوراکی هایی که در بارداری استفاده می شوند باید اندازه شان مناسب باشد تا مشکلی برای سلامتی افراد به وجود نیاورند.

موارد منع مصرف تخمه کدو برای زنان باردار

مصرف تخمه کدو در بارداری سرشار از مزیت ‌ها و خواص بی ‌نظیری است. اگر شما می‌ خواهید از تخمه کدو در دوران بارداری استفاده کنید باید موارد منع مصرف این تخمه را بشناسید. در صورتی که بعد از خوردن تخمه دچار حساسیت‌ های متفاوت می ‌گردید به هیچ عنوان نباید از این تخمه استفاده کنید. بسیاری از افراد نه تنها در مورد تخمه کدو ، حتی با خرید تخمه ژاپنی و آفتابگردان و مصرف آنها علائم آلژیک مشاهده میکنند.

برخی از مادران باردار بعد از استفاده تخمه کدو دچار دل درد یا مشکلات هضم غذا می‌ شوند. در صورت مشاهده هر یک از علائم بیان شده از خوردن تخم کدو باید خودداری شود. پزشکان علائم مادران باردار بعد از خوردن هر نوع ماده غذایی را بررسی می کنند و برنامه غذایی مناسبی را برای مادران تنظیم می نمایند.

تخمه-کدو-در-دوران-حاملگی
تخمه-کدو-در-دوران-حاملگی

پرسش و پاسخ

آیا مصرف تخمه کدو در دوران شیردهی هم مناسب است ؟

بله مصرف تخمه کدو در دوران شیردهی، مواد معدنی شیر نوزاد را افزایش می دهد.

آیا تخمه کدو برای جنین هم مزیت دارد ؟

بله مصرف تخمه کدو موجب تقویت ذهن، اندام ها و استخوان های جنین در شکم مادر می شود.

مزیت های مصرف تخمه کدو مربوط به چندمین ماه بارداری است ؟

از ابتدا بارداری تا زمانی که نوزاد به دنیا می آید، مصرف تخمه کدو مزیت های زیادی دارد.

منبع
dailymom.com
نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا