خشکبار

فواید و مضرات انجیر خشک برای قند خون و دیابت

خواص انجیر خشک برای دیابت

انجیر خشک برای قند خون و دیابت ضرر دارد یا مفید است؟ ممکن است شما هم مثل بعضی از افراد تصور کنید که خوردن انجیر خشک برای بیماران مبتلا به دیابت مضر است. در این صورت باید بدانید برخلاف تصورتان انجیرهای خشک درجه یک گزینه ای مناسب برای رژیم غذایی دیابتی ها هستند. شما می توانید با خرید انجیر خشک تجربه ی طعم شیرین را بدون احتمال خطر برای عزیزان دیابتیتان فراهم کنید.

انجیر خشک و دیابت
انجیر خشک و دیابت

انجیر خشک برای قند خون

بسیاری از محققان بر این باور هستند که انجیر برای قند خون موثر است. وجود فیبر در انجیر کمک می‌ کند تا دیابت افراد کنترل شود. افرادی که مبتلا به دیابت هستند به انسولین نیاز دارند. اگر این دسته از افراد از برگ انجیر استفاده کنند نیازشان به انسولین کمتر خواهد شد. بیمارانی که باید روزانه انسولین تزریق نمایند می‌ توانند از انجیر برای کنترل قند خون استفاده کنند.

انجیر خشک برای دیابت

انجیر خشک برای دیابت مزیت ‌های بی ‌نظیری دارد. کالری انجیرهای خشک نسبت به شیرینی که دارند کمتر می ‌باشد. به همین دلیل بسیاری از پزشکان مصرف انجیرهای خشک را برای لاغری توصیه می‌ کنند. به دلیل گلیسمی بالایی که در این انجیر وجود دارد مصرف زیاد آن برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند توصیه نخواهد شد. البته به طور کلی باید بدانید به دلیل وجود ویتامین‌ های متفاوت در انجیرهای خشک بسیاری از افراد می‌ توانند برای کنترل قند خون از این انجیر استفاده کنند.

انجیر خشک برای قند خون
انجیر خشک برای قند خون

انجیر خشک و دیابت

برای همه ما اتفاق می افتد که گاهی میل به خوردن یک خوراکی شیرین داشته باشیم مخصوصا در کنار چای ، حالا اگر فرد مبتلا ب دیابت باشد محدودیت های زیادی برای او وجود دارد ک قند دریافتی به آن آسیب وارد نکند . از جمله خوراکی هایی که مصرف آن برای افرد دیابتی توصیه می شود انجیر خشک است. اما با این حال افراد دیابتی باید در میزان مصرف آن احتیاط کنند زیرا مصرف زیاد آن ممکن است باعث بالا رفتن قند خون آنها گردد، پس مصرف انجیر خشک برای قند خون در حالت کلی مانعی ندارد.

انجیر قند دارد
انجیر قند دارد

فواید انجیر خشک برای دیابتی ها

امروزه انواع مختلفی از خشکبار خوشمزه و پرخاصیت در بازار مواد غذایی وجود دارد که انجیر خشک یکی از آنهاست. این محصول خواص و فواید متعددی دارد از جمله آن که قادر است بیماری دیابت را درمان کند.

از خواص انجیر خشک باکیفیت می توان برای کنترل قند خون در بدن استفاده کرد. مقادیر زیادی از فیبر در این محصول وجود دارد. فیبر موجود در انجیرهای خشک شده گلوکز خون را تنظیم می کند.

در رابطه با خواص انجیر خشک برای قند خون باید بدانید قندی که در انواع میوه وجود دارد با قند نیشکر فرق می کند. به همین دلیل این ماده میزان قند خون را در بدن به طور ناگهانی بالا نمی برد. کسانی که دیابت دارند می توانند انواع انجیر خشک خوشمزه و مرغوب را در برنامه غذایی خود مد نظر قرار دهند. موقع نوشیدن چای می توان انجیرهای خشک اعلا و درجه یک را به جای محصولاتی همچون قند استفاده کرد.

انجیر خشک برای دیابت
انجیر خشک برای دیابت

جالب است بدانید خواص خوب انجیر برای بیماران دیابتی تنها به فواید انجیر خشک محدود نمی شود. برگ درخت انجیر هم به نوبه خود می تواند در درمان بیماری دیابت موثر واقع شود. به این منظور کافیست مقدار مناسبی از برگ های درخت انجیر را به صورت دمنوش درآورده و مورد مصرف قرار دهیم. ابتدا باید برگ ها خشک شوند و بعد می توان آنها را دم کرد. برای مقابله با دیابت برگ ها را می ‌توان به عنوان چاشنی هم استفاده کرد. طبق این دستورالعمل اول برگ ها را خشک کرده و سپس آنها را به صورت پودر در می ‌آوریم. پودر به دست آمده برای تهیه انواع غذا قابل استفاده خواهد بود.

قند موجود در انجیر خشک

قند موجود در انجیر خشک تقریبا زیاد است اما مضر نیست و مانند قند های مصنوعی سریعا جذب نمی شود ک موجب بالارفتن سطح قند خون شود. اما بازهم توصیه می شود بیماران دیابتی حتی در مصرف قند های طبیعی هم کنترل شده عمل کنند و با رعایت یک رژیم غذایی مناسب موجوب کنترل دیابت و جلوگیری از عوارض احتمالی آن شوند.

ارزش غذایی انجیر خشک

ارزش غذایی انجیر خشک و مواد مفیدی که در این خشکبار پرطرفدار وجود دارد در جداول زیر قابل مشاهده است:

انرژی۲۴۹ کیلو کالری
پروتئین۳.۳۰ گرم
فیبر۹.۸۰ گرم
کربوهیدرات۶۳.۸۷ گرم
چربی۰.۹۳ گرم
قند۴۷.۹۲ گرم
آب۳۰.۰۵ گرم
ارزش غذایی ۱۰۰ گرم انجیر خشک برای دیابت

مواد معدنی موجود در ۱۰۰ گرم انجیر خشک

هستند۲.۰۳ میلی گرم
فسفر۶۷ میلی گرم
کلسیم۱۶۲ میلی گرم
منیزیم۶۸ میلی گرم
روی۰.۵۵ میلی گرم
منگنز۰.۵۱ میلی گرم
پتاسیم۶۸۰ میلی گرم
سدیم۱۰ میلی گرم
سلنیوم۰.۶۰ میکروگرم
مس۰.۲۹ میلی گرم
مواد معدنی موجود در ۱۰۰ گرم انجیر خشک برای دیابت

ویتامین های موجود در ۱۰۰ گرم انجیر خشک

ویتامین C۱.۲۰ میلی گرم
ویتامین E۰.۳۵ میلی گرم
ویتامین K۱۵.۶۰ میکروگرم
ویتامین B1۰.۰۹ میلی گرم
ویتامین B2۰.۰۸ میلی گرم
ویتامین B3۰.۶۲ میلی گرم
ویتامین B4۱۵.۸۰ میلی گرم
ویتامین B5۰.۴۳ میلی گرم
ویتامین B6۰.۱۱ میلی گرم
ویتامین B9۹ میکروگرم
ویتامین های موجود در ۱۰۰ گرم انجیر خشک برای دیابت

نحوه نگهداری انجیر خشک

برای بهره مندی از خواص انجیر خشک باید از شیوه صحیح نگهداری از این محصول اطلاع کافی داشته باشیم. نحوه نگهداری از انجیر خشک شده شبیه به نگهداری از فرآورده هایی همچون انواع برگه میوه است.

انجیر برای دیابت خوبه
انجیر برای دیابت خوبه

بعد از خرید انجیر پرک برای نگهداری انجیر خشک باید مکان هایی را انتخاب کرد که خنک و از تابش مستقیم نور آفتاب در امان هستند. خوب است محل نگهداری انجیرهای خشک شده به میزان کمی رطوبت داشته باشد. در واقع وجود مقادیر پایینی از رطوبت در فضا برای این محصولات مفید است. یخچال می تواند فضای مناسبی برای نگهداری از انجیر خشک به شمار رود. برای گذاشتن انجیرها در یخچال اول آنها را کمی با آب شسته و بعد در ظرف مناسب می ریزیم.

زمانی که انجیرهای خشک در یخچال هستند نباید روی آنها با چیزی پوشانده شود. باز بودن روی انجیرها باعث می شود با هوا در تماس باشند. اگر انجیر خشک در فضایی که رطوبت ندارد قرار داده شود دچار حالت سفتی و خشکی خواهد شد. بنابراین فضاهایی مثل فریزر انتخاب درستی برای نگهداری از این خشکبار مفید نیستند.

مضرات انجیر برای دیابت
ایا انجیر خشک برای دیابت ضرر دارد

ایا انجیر خشک برای دیابت ضرر دارد؟

بطور کلی انجیر برای دیابت ضرر ندارد . اما با توجه میزان مصرف و سبک زندگی افراد می تواند تاثیر متفاوتی روی دیابت داشته باشد. اما اگر بیش از اندازه مصرف شود قند موجود در آن می تواند باعث بالا رفتن سطح قند خون شده و مضر باشد .افراد دیابتی ک فعالیت روزانه بدنی بیشتری دارند میس تواندد مقدار بیشتر قند و کالری دریافت کنند و تاثیر مضری روی آنها نداشته باشد. از دیگر نکات انجیر خشک برای قند خون بدلیل دارا بودن منزیم می تواند بخوبی قند خون را تنظیم کرده و قند مفیدی برای افراد دیابتی باشد.

انجیر خشک بهترین میان وعده در افراد دیابتی

امروزه انتخاب یک میان وعده سالم دغدغه بسیاری از افراد هست اما در بیماران دیابتی این انتخاب بدلیل محدودیت هابسیار سخت تر است . افراد دیابتی باید غذاها ومیان وعده هایی را انتخاب کنند که دارای فیبر بالا ،پروتیین ،مواد معدنی و قند طبیعی باشند ب عنوان مثال شکلات ،تنقلات آماده با قند مصنوعی مثل بیسکویت ،بستنی و…به هیچ عنوان میان وعده مناسبی برای این افراد نیستند .

انجیر برای قند خون
انجیر برای قند خون

یکی از سالم ترین میان وعده ها میتواند انجیر خشک باشد که دارای مقادیر بالایی فیبر و ویتامین هست فیبر موجود در انجیر خشک باعث میشود قند آن کند تر جذب شده و سطح قند خون فرد پایین بیاید . همچنین انجیرخشک  بدلیل دارا بودن ویتامین سطح گلوکز خون راهم پایین می آورد که این بسیار موثر است.

مضرات زیاده روی در خوردن انجیر خشک

برای استفاده از خواص انجیر خشک برای قند خون نباید آن را بیش از حد اعتدال مصرف کرد. زیاده روی در مصرف این خشکبار پرفایده می تواند یکسری عوارضی را برای افراد به همراه داشته باشد. نفخ شکم و سنگینی معده از جمله عوارض مصرف بیش از حد انجیر خشک است. زیاده روی در خوردن انجیرهای خشک ممکن است در مصرف کنندگان ایجاد آلرژی کند. مصرف مقادیر زیادی از این خشکبار باعث بروز حساسیت نسبت به نور خورشید می شود. همچنین امکان دارد شخص دچار خونریزی و پایین آمدن سطح قند خون شود. افراط در مصرف انجیر خشک شده به روده ها و کبد صدمه زده و جذب کلسیم را در بدن با مشکل مواجه می ‌کند.

آیا انجیر خشک قند دارد؟
آیا انجیر خشک قند دارد؟

سایر خواص انجیر خشک

تاثیرات مثبت انجیر خشک بر بدن بیماران مبتلا به دیابت تنها یکی از فواید انجیر خشک برای قند خون است. مصرف این محصول غذایی می تواند فواید بسیاری برای بدن به ارمغان بیاورد از جمله:

تقویت سیستم ایمنی

در بسیاری از مواقع می توان از خواص باارزش مواد غذایی مختلف برای تقویت سیستم ایمنی بدن کمک گرفت. انجیر خشک یکی از محصولاتی است که نیاز بدن در این رابطه را پاسخ می ‌دهند. ترکیبات گیاهی موجود در انجیر خشک آن را به یک فرآورده تقویت کننده سیستم ایمنی بدن تبدیل کرده است. همچنین علاوه بر فواید انجیر خشک برای قند خون ، انجیر برای پلاکت خون و خونسازی بسیار مفید می باشد.

انجیر برای دیابت
انجیر برای دیابت

تقویت قوای جنسی

تقویت باروری یکی دیگر از خواص انجیر خشک است. انجیر خشک در دسته بندی محصولات غنی از آهن قرار دارد. آهن موجود در انجیر خشک شده به تقویت اسپرم در مردان کمک می کند. انجیر خشک حاوی روی، فیبر، کلسیم، پتاسیم و… است. به همین دلیل مصرف این محصول باروری آقایان را بهبود می بخشد.

تامین سلامت استخوان‌ ها

یکی از انجیر خشک برای بیماری دیابت کمک به تامین سلامت استخوان هاست. از آنجایی که انجیر خشک از کلسیم برخوردار است مصرف آن در تامین سلامت استخوان های بدن موثر است. بنابراین جلوگیری از بروز پوکی استخوان در مصرف کنندگان به عنوان یکی دیگر از خواص خوب انجیر خشک شناخته می شود.

موارد زیر چند نمونه از دیگر خواص انجیر خشک هستند:

  • مفید برای موها
  • از بین برنده التهاب
  • تسکین دهنده گلو
  • تنظیم کننده فشار خون
  • مفید برای امراض پوستی
  • پیشگیری از بروز آلزایمر
انجیر تازه قند دارد
انجیر تازه قند دارد

انجیر تازه قند دارد ؟

بیشتر افرادی که مایل هستند از انجیر استفاده نمایند این پرسش برایشان به وجود می‌ آید که آیا انجیر تازه قند دارد. در پاسخ به این پرسش باید بگوییم بله انجیرهای تازه نسبت به انجیرهای خشک قند بیشتری دارند. بنابراین اگر شما مبتلا به بیماری دیابت هستید باید با رعایت حد اعتدال از انجیر تازه استفاده نمایید. میزان قند موجود در انجیرهای تازه نسبت به انجیرهای خشک بیشتر است و این مسئله را بسیاری از پزشکان به بیماران دیابتی اعلام می ‌کنند.

آیا انجیر خشک برای دیابت ضرر دارد ؟

برای برخی از بیماران مبتلا به دیابت این پرسش به وجود می‌ آید که آیا انجیر خشک برای قند خون ضرر دارد. در پاسخ به این پرسش باید بگوییم اگر شما به صورت اصولی از این انجیر استفاده کنید مضراتی از آن دریافت نخواهید کرد. به طور کلی انجیرهای خشک برای دیابت ضرر ندارند ولی اگر استفاده از آنها در طول روز بیش از اندازه باشد مضرات زیادی از انجیر دریافت می‌ گردد. شما برای اینکه بیماری دیابت را کنترل کنید باید به صورت روزانه حد مناسبی از انجیرهای خشک را مورد استفاده قرار دهید.

انجیر خشک برای بیماری دیابت
انجیر خشک و دیابت بارداری

انجیر خشک برای دیابت بارداری

انجیر خشک برای دیابت بارداری مزیت ‌های بی‌ نظیری دارد. بسیاری از خانم‌ های باردار به دلایل متفاوت دچار دیابت می‌ شوند. برای کنترل دیابت بارداری باید از بهترین خوراکی‌ ها استفاده شود. انجیر به عنوان یکی از خوراکی‌ های مفید معرفی می‌ گردد که جهت کنترل بیماری دیابت مزیت بی‌ نظیری دارد. خانم ‌های باردار باید روزانه ۲ الی ۳ عدد از انجیر استفاده کنند تا بیماری دیابت بارداری کنترل شود.

مضرات انجیر برای دیابت    

به طور کلی مضرات انجیر برای دیابت تنها در صورتی نام برده می ‌شود که حجم استفاده از انجیر افزایش یابد. اگر شما حجم استفاده از انجیر را روزانه بیشتر کنید امکان دارد با قند خون زیادی مواجه شوید. بر همین اساس مهم ‌ترین ضرر انجیر برای دیابت استفاده بیش از اندازه آن می‌ باشد. در غیر این صورت مضراتی از انجیر خشک برای قند خون دریافت نمی شود.

همچنین برای مشاهده ی قیمت انجیر خشک و خرید انجیر خشک به فروشگاه خرید اینترنتی آجیل منوچهری مراجعه نمایید.

منبع
thedonutwhole.comfood.ndtv.com
نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا