آجیل

مصرف تخمه آفتابگردان در بارداری + مقدار مصرف مجاز

خلاصه نوشته
  • برای مصرف تخمه آفتابگردان در دوران بارداری باید به برخی نکات مهم دقت داشته باشید. اگر می‌خواهید از مزیت‌های تخمه آفتابگردان در دوران بارداری استفاده کنید نیاز است نکات ضروری را رعایت نمایید. برای داشتن کودک سالم یکی از مهمترین نکاتی که اهمیت دارد تغذیه مناسب در دوران بارداری است. رژیم غذایی متعادل برای داشتن بارداری سالم کمک می‌کند تا مادر و نوزاد به خوبی سیستم ایمنی شان تقویت شود. شما به عنوان مادر باردار می‌توانید از پزشک خود بپرسید که چه خوراکی‌هایی را می‌توانید در این دوران استفاده کنید. دقت داشته باشید که اعتدال مهم‌ترین نکته برای استفاده از انواع خوراکی‌ها در دوران بارداری می‌باشد. زمان بررسی قیمت تخمه آفتابگردان می توانید قیمت پسته خام را هم ارزیابی نمایید.

مصرف تخمه آفتابگردان در بارداری با مزیت ‌های زیادی همراه است. تخمه آفتابگردان به عنوان یکی از میان وعده‌ های سالم و مغذی شناخته می ‌شود. این دانه مغذی برای رشد کودک در دوران بارداری بسیار ضروری است. خطر اختلالات رشدی جنین با استفاده از تخمه آفتابگردان کاهش پیدا می ‌کند. به طور کلی باید بدانید میزان پتاسیم تخمه آفتابگردان بسیار بالا است و این مسئله به حفظ سطح فشار خون شما کمک زیادی می ‌کند.

دانه ‌های تخمه آفتابگردان که بدون نمک هستند برای مادران باردار مزایای زیادی به همراه دارند. مادران باردار می ‌توانند به صورت روزانه حجم مشخص شده ‌ای از تخمه آفتابگردان را میل کنند تا از مزیت ‌های این خوراکی بهره‌ مند شوند. زمان خرید تخمه کدو و آفتابگردان باید کیفیت آنها را به خوبی ارزیابی کنید.

خواص تخمه آفتابگردان در بارداری

خواص مصرف تخمه آفتابگردان در بارداری بسیار زیاد است به طور کلی باید بگوییم که تخمه آفتابگردان به تقویت سیستم ایمنی مادر و نوزاد کمک زیادی می‌ کند. برخی از مهم ‌ترین مزیت ‌های تخم آفتابگردان عبارت هستند از :

۱٫ کمک به رشد جنین

یکی از مهمترین خواص تخمه آفتابگردان در بارداری این است که به رشد جنین کمک زیادی می‌ کند. زمانی که نوزاد در رحم مادر رشد می کند باید بهترین خوراکی‌ها برای تقویت نوزاد میل شود. مادر باردار تمامی خوراکی‌ هایی که میل می ‌کند را نیاز است از نظر میزان پروتئین و ویتامین ‌هایی که دارند ارزیابی نماید.

تخمه آفتابگردان دارای ویتامین‌ های متفاوتی است که این مسئله به رشد جنین کمک زیادی می‌ کند. ویتامین دی یکی از مهم‌ ترین ویتامین ‌های تخمه آفتابگردان به شمار می ‌رود که برای استحکام استخوان ‌های نوزاد ضروری است. بر همین اساس پیشنهاد می‌ دهیم مادران باردار برای تقویت استخوان ‌های جنین و رشد بیشتر او از تخمه آفتابگردان استفاده نمایند.

تخمه آفتابگردان برای رشد جنین
تخمه آفتابگردان برای رشد جنین

۲٫ تنظیم فشار خون

تنظیم فشار خون مادر یکی از مهم‌ ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشیم. در بین انواع خواص آفتابگردان در بارداری باید بگوییم که تخمه آفتابگردان به تنظیم فشار خون کمک زیادی می ‌کند. تخمه آفتابگردان سرشار از پتاسیم است که این ماده معدنی به تنظیم کردن سدیم در بدن مادران کمک زیادی خواهد کرد.

اگر فشار خون مادر در دوران بارداری افزایش یابد مشکلات جدی برای سلامتی مادر و جنین به وجود می ‌آید. بر همین اساس بیشتر پزشکان به مادران باردار پیشنهاد می‌دهند که بهترین خوراکی ‌ها را برای سلامتی جنین میل کنند. این مسئله که مادران باردار به نوع خوراکی‌ های خود توجه داشته باشند تا دچار مشکل افزایش فشار خون نشوند بسیار مهم است.

۳٫  مصرف تخمه آفتابگردان در دوران بارداری و تامین اسید فولیک

یکی از اصلی ‌ترین خواص مصرف تخمه آفتابگردان در بارداری این است که اسید فولیک بدن مادر تامین می‌ شود. اسید فولیک مهمترین منبعی است که برای از بین بردن اختلالات رشد نوزاد باید در بدن مادر وجود داشته باشد. تخمه آفتابگردان سرشار از کلسیم، آهن، اسید فولیک، سلنیوم، روی و مس است. اسید فولیک که در تخمه آفتابگردان وجود دارد به تشکیل انواع گلبول‌ های قرمز خون کمک زیادی خواهد کرد.

در واقع به دلیل وجود اسید فولیک در بدن مادر اکسیژن که در ریه‌ ها وجود دارد به بخش ‌های متفاوت بدن ارسال می‌ شود. مادران باردار باید به صورت روزانه از اسید فولیک استفاده کنند. تخمه آفتابگردان به عنوان یک مکمل عالی برای رژیم غذایی مادران باردار شناخته می ‌شود. اختلالات رشدی کودک در صورت نبودن اسید فولیک در بدن مادر افزایش می ‌یابد.

ارزش غذایی تخمه آفتابگردان
ارزش غذایی تخمه آفتابگردان

۴٫ دریافت ویتامین دی

 در بین انواع خواص تخمه آفتابگردان در بارداری باید به ویتامین دی این مغزیجات اشاره کنیم. ویتامین دی که در تخمه آفتابگردان وجود دارد به تقویت سیستم ایمنی و استخوان ‌ها کمک زیادی می ‌کند. مادران باردار که کلسیم، پتاسیم، آهن، روی و مواد معدنی دیگر را دریافت می ‌نمایند دچار مشکلات در دوران بارداری نمی‌ شوند. بر همین اساس باید بگوییم تخمه آفتابگردان که سرشار از منابع متفاوت است برای تقویت سیستم ایمنی جنین ضروری می ‌باشد. اگر سیستم ایمنی جنین در شکم مادر به خوبی تقویت شود در دوران رشد بعد از تولد مشکلی برای نوزاد به وجود نمی ‌آید.

ارزش غذایی تخمه آفتابگردان در بارداری+ جدول ارزش غذایی

مصرف مصرف تخمه آفتابگردان در دوران بارداری با ارزش غذایی زیادی همراه است. مواد معدنی و ویتامین‌های متفاوت که در تخمه آفتابگردان قرار گرفته‌اند ارزش غذایی این محصول را افزایش می‌دهند. توجه داشته باشید که در دوران بارداری نباید تخمه‌های آفتابگردان شور را میل کنید. میزان نمک اضافی در دوران بارداری موجب اضافه وزن مادر می‌شود. ارزش غذایی تخمه آفتابگردان را در جدول مشخص شده توضیح می‌دهیم تا با خواص این محصول آشنا شوید.

چربی کل۵۰ گرم
کربوهیدرات۲۴ گرم
پروتئین۱۹ گرم
قندها۲٫۷۳ گرم
کربوهیدرات خالص۱۲٫۹۷ گرم
کلسیم۷۰ میلی گرم
مس۱٫۸۳ میلی گرم
آهن۳٫۸۰ میلی گرم
منیزیم۱۲۹٫۰۰ میلی گرم
فسفر۱۱۵۵٫۰۰ میلی گرم
پتاسیم۸۵۰٫۰۰ میلی گرم
سلنیوم۷۹٫۳۰ میکروگرم
سدیم۳٫۰۰ میلی گرم
روی۵٫۲۹ میلی گرم
آب۱٫۲۰ گرم 
کلسترول۰ میلی گرم
جدول ارزش غذایی تخمه آفتابگردان در بارداری

مصرف مغز تخمه آفتابگردان در بارداری

مصرف مغز تخمه آفتابگردان در بارداری دارای خواص بی ‌نظیری است. شما می‌توانید از دانه‌های بوداده تخمه آفتابگردان به عنوان یک میان وعده سالم استفاده کنید. بسیاری از مادران باردار برای استفاده از تخمه آفتابگردان آن را با سالاد ترکیب می‌کنند. همچنین دانه‌های تخمه آفتابگردان با کلوچه‌ها، کیک‌ها، آبنبات‌ها و شکلات‌ها ترکیب می‌شوند. دانه‌ها را می‌توانید پودر کنید تا در پنکیک به عنوان صبحانه مصرف نمایید.

اگر به مغز بادام زمینی حساسیت دارید بهتر است مغز تخمه آفتابگردان را میل کنید. برای تهیه غذاهای جانبی می‌توانید تخمه آفتابگردان را با انواع میان وعده‌ها ترکیب نمایید. ترکیب تخمه آفتابگردان با میان وعده‌های متفاوت کمک می‌کند تا از فواید این محصول بهره‌مند شوید باشید. برای مصرف مغز تخمه آفتابگردان در بارداری باید حد تعادل رعایت شود.

در دوران بارداری تخمه آفتابگردان خام بهتر است یا بوداده
در دوران بارداری تخمه آفتابگردان خام بهتر است یا بوداده

در دوران حاملگی تخمه آفتابگردان شور بهتر است یا خام؟

بسیاری از افراد برای مصرف تخمه آفتابگردان در بارداری این پرسش برایشان به وجود می ‌آید که مدل شور را بخرند یا خام. به طور کلی هر یک از انواع خوراکی‌هایی که شور هستند و نمک زیادی دارند نباید در دوران حاملگی استفاده شوند. استفاده از نمک بیش از اندازه در دوران بارداری علاوه بر اینکه موجب افزایش وزن می‌شود فشار خون را بالا می‌برد. بر همین اساس به شما توصیه می‌کنیم تخمه‌های بوداده آفتابگردان یا تخمه‌های خام آفتابگردان را میل کنید.

بسیاری از مادران به مغز تخمه خام آفتابگردان علاقه ندارند به همین دلیل می‌توانند مدل‌های بو داده را میل کنند. در صورتی که شما به عنوان مادر باردار می‌خواهید تخمه‌های شور آفتابگردان را میل کنید بهتر است حد تعادل را رعایت نمایید. اگر فشار خون شما در دوران بارداری تنظیم نمی‌باشد نباید از تخمه‌های آفتابگردان شور استفاده نمایید. نمک بیش از اندازه که در تخمه آفتابگردان شور وجود دارد برای سلامتی مادران باردار بسیار خطرناک است.

مقدار مصرف مجاز تخمه آفتابگردان در بارداری

اگر قصد مصرف تخمه آفتابگردان در بارداری را دارید باید مقدار مجاز استفاده از آن را بدانید. در صورتی که حجم زیادی از تخمه آفتابگردان را در دوران بارداری استفاده کنید امکان دارد دچار مشکل سمیت فسفر شوید. در صورت استفاده بیش از اندازه تخمه آفتابگردان آسیب جدی به کلیه وارد می‌گردد. مقدار مجاز مصرف مغز تخمه آفتابگردان در بارداری بر اساس نیاز بدن مادر تعیین خواهد شد. پزشک که تغذیه مادر در ماه‌های آخر بارداری را تعیین می‌کند مقدار مجاز مصرف انواع خوراکی‌ها را به مادران باردار اعلام خواهد کرد. بر همین اساس مادران باردار باید بر اساس رژیم غذایی که برایشان تنظیم می‌شود خوراکی‌های متفاوت را میل کنند.

 تحریک پذیری بدن با استفاده از خوراکی‌هایی که نمک دارند افزایش می‌یابد. بر همین اساس پزشکان توصیه می‌کنند تا مادران باردار از حجم مناسب تخمه آفتابگردان در دوران بارداری استفاده نمایند تا بدنشان تحریک نشود. در کنار خواص تخمه آفتابگردان باید از خواص تخمه هندوانه هم اطلاع داشته باشید تا از آن هم در بارداری استفاده کنید. به مادران باردار پیشنهاد می‌دهیم روزانه ۵۰ الی ۶۰ دانه مغز تخمه آفتابگردان خام را برای دریافت مزیت‌های آن میل کنند. در صورت استفاده حجم بیش از اندازه تخمه آفتابگردان نه تنها مزیتی از آن دریافت نمی‌شود بلکه بدن با مشکلات جدی مواجه می‌گردد.

بهترین زمان مصرف تخمه آفتابگردان در دوران بارداری
بهترین زمان مصرف تخمه آفتابگردان در دوران بارداری

بهترین زمان مصرف تخمه آفتابگردان در بارداری

اگر قصد مصرف تخمه آفتابگردان در دوران بارداری را دارید باید بهترین زمان استفاده از این محصول را بدانید. به طور کلی در ماه‌های متفاوت بارداری استفاده از خوراکی‌های گوناگون برای مادر و جنین ضروری است. تخمه آفتابگردان را می‌توانید در تمامی ماه‌های بارداری برای سلامت جنین و رشد مناسب او میل کنید.

این مسئله که بدانید در هر ماه بارداری باید چه مقدار از تخمه آفتابگردان را در رژیم غذایی‌تان قرار دهید بسیار مهم است. اگر نمی‌دانید انواع خوراکی‌ها باید در چه بازه زمانی استفاده شوند تا دوران بارداری راحتی داشته باشید بهتر است با پزشک مشورت نمایید. پزشکان از آنجایی که تخصص و تجربه زیادی دارند می‌توانند شما را راهنمایی کنند تا بهترین خوراکی‌ها را در بازه‌های زمانی متفاوت میل نمایید.

همچنین شما با تماس به تیم پشتیبانی منوچهری میتوانید تخمه با کیفیت مورد نظر خود را ثبت نموده و بسته موردتان را در سریع ترین زمان ممکن در منزل تحویل بگیرید. همچنین در فروشگاه اینترنتی آجیل منوچهری میتوانید علاوه بر قیمت انواع تخمه، قیمت پسته ، بادام و تمام اقلام آجیل و خشکبار را مشاهده کنید.

پرسش و پاسخ

آیا مصرف تخمه آفتابگردان در دوران بارداری خطرناک است ؟

خیر خواص تخمه آفتابگردان در بارداری بسیار زیاد است.

آیا خواص تخمه آفتابگردان برای دوران بارداری در طب سنتی هم تایید شده است ؟

بله مصرف تخمه آفتابگردان در دوران بارداری از نظر طب سنتی هم مورد تایید می باشد.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا