آجیل

تفاوت پسته ی احمد آقایی و پسته ی اکبری چیست؟

تفاوت پسته اکبری و احمدآقایی

تفاوت پسته ی احمد آقایی و پسته اکبری

پسته از گذشته تا به حالا که شما در حال مطالعه ی این مقاله هستید در سفره ی ایرانی ها دارای جایگاه ویژه ای بوده و هست به گونه ای که این آجیل خوشمزه در تمامی مراسمات سنتی  و تاریخی این سرزمین جایگاه خود را داشته و حفظ کرده است. اما شاید برایتان پیش آمده باشد که قصد خرید پسته را داشته باشید ولی با اسم های مختلفی رو به رو می شوید و شاید به جز مشاهده ی تفاوت های جزئی متوجه تفاوت های مهم و بنیادی آن ها نشوید و فقط هم بحث ظاهر آن نیست، بلکه از لحاظ کیفیت هم با یکدیگر متفاوت هستند.

آجیل منوچهری در این مقاله قصد دارد به شما کمک کند که از این به بعد به راحتی بتوانید انواع مختلف پسته را از هم تشخیص داده و بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

******

به طور کلی پسته از لحاظ شکل به دو نوع فندقی و بادامی تقسیم می شود که هر دو پسته اکبری و احدآقایی جز دسته ی بادامی می باشند. همچنین از لحاظ زمان گل دهی و  به سه بخش زود گل، متوسط گل و دیر گل تقسیم می شود که احمدآقایی زود گل و اکبری دیر گل می باشد.و از نظر زمان رسیدن به ۵ دسته پسته خیلی زودرس، پسته زودرس، پسته متوسط رس، پسته دیررس و پسته خیلی دیررس تقسیم می‌شود. که پسته احمدآقایی جزو پسته های زود رس و اکبری جزو پسته های دیر رس می باشد که این نیز برمیگردد به زمان گل دهی آن ها.

پسته کبری خام

پسته احمدآقایی

  • پســـته احمد آقایی 

پسته احمد آقایی ظاهری کشیده دارد و از پسته اکبری کشیدگی کمتری دارد ولی نسبت به پسته فندقی درشت تر بوده و به طور کلی جزو پسته های درشت محسوب میشود.

این نوع پسته در بازار های اروپایی و هند آسیای شرقی مشتریان پر و پا قرصی دارد.

این پسته در شهر رفسنجان  کرمان و فارس و مشهد کشت می شود اما نوع کشت شده در رفسنجان آن دارای شهرت ویژه ای می باشد و بخش زیادی از صادرات پسـته احمد آقایی ایران مربوط به این شهر می باشد. این نوع پسته بخاطر ظاهر شیک و کشیده ای که دارد به پسته ی اشرافی یا مجلسی شهرت دارد. و بیشتر در مراسمات ویژه از این نوع پسته استفاده می شود.

  • پسته اکبری

بلد قد ترین پسته جهان را پسته ی اکبری می نامند، دارای بیشترین میزان مغز بین انواع پسته می باشد . این پسته در ایران به پسته عبداللهی نیز شهرت دارد.

در ایران بیشترین باغات پسته اکبری مربوط به استان کرمان و شهرستان رفسنجان می باشد،

پسته ی اکبری گران ترین نوع پسته موجود در بازار می باشد که یکی از مهم ترین دلایل این موضوع نوع باردهی آن می باشد که ممکن است چند سال به بار ننشیند و اصطلاحاً دوره ی زمستانی را بگذرانند ولی بر خلاف آن پسته احمد آقایی در هر شرایطی به بار می نشیند و در بین کشاورزان و باغدارا نپسته محبوبیت بیشتری نیز دارد. از مهمترین مشخصه های پسته اکبری عرض سر تا ته این پسته کاملا یکسان می باشد. زمان گل دهی این پسته دیر تر از پسته احمدآقایی می باشد و بخاطر همین موضوع جزو پسته های دیر رس می باشد.

  • تفاوت پسته احمد آقایی و پسته اکبری

خب تا به اینجای مقاله بیشتر راجب نوع و شکل ظاهری و درخت پسته صحبت کردیم. حالا وقتشه به عنوان یک مصرف کننده بتوانیم به سادگی این دو نوع پسته را از هم متمایز کنیم.

******

مهمترین تفاوت پسته اکبری و احمد آقایی در سایز دانه هایشان می باشد که پسته اکبری کمی کشیده تر از پسته احمدآقایی می باشد همچنین از شکل لخند پسته ها میتوان به سادگی آن ها را از هم متمایز کرد.در پسته اکبری فاصله ی دو پوسته ی بالا و پایین تغییر زیادی نمی کند و فقط در انتها به هم متصل می شوند ولی در پسته احمدآقایی از چه از انتها به سمت بالای پسته میرسیم فاصله دو پوست رویی و زیری از هم بیشتر می شود.

از دیگر تفاوت های پسته اکبری و احمد آقایی رنگ روی مغز آن می باشد که برای اکبری به صورت بنفش قهوه ای می باشد ولی در پسته ی احمدآقایی قرمز روشن تا ارغوانی است.

******

همچنین از روی رنگ پوست بسادگی قابل تشخیص می باشند،  پوست پسته ی اکبری کرم تیره بوده ولی در احمد آقایی سفید استخوانی می باشد.

اما از لحاظ طعم و مزه تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند .

خرید اینترنتی پسته اکبری خام

خرید اینترنتی پسته احمدآقایی

 مشخصات و تفاوت های پسته اکبری و احمدآقایی
پسته اکبریپســته احمدآقایی
اندازه متوسط۱٫۸ تا ۱٫۹۱٫۵ تا ۱٫۶
شکلکشیده و بادامی شکلکشیده و بادامی شکل
میانگین وزن خشک هر دانه۰٫۶۶ گرم۰٫۷۳ گرم
میانگین وزن هر دانه۱٫۴۵ گرم۱٫۳۲ گرم
تعداد دانه در هر کیلوگرم۸۵۰ تا ۹۳۰۸۰۰ تا ۹۰۰

*************************************************************

خب دیگر شما میتوانید به سادگی این دو نوع پسته را از هم متمایز کنید. اگر به دنبال تهیه ی بهترین کیفیت پسته اکبری و احمدآقایی هستید پیشنهاد ما برای شما شرکت آجیل منوچهری می باشد.که علاوه بر ارائه محصولات با کیفیت امکان مرجوع سفارشتان در صورت عدم رضایت مشتری را فراهم نموده،.همچنین ارسال رایگان به سراسر ایران و تخفیف های دائمی موجود در فروشگاه اینترنتی منوچهری از دیگر طرح های تشویقی  می باشد.سفارشات شما در بسته بندی های درجه ی یک زیپ کیت گرید  ارسال می شود.

پس همین حالا سفارشتان را ثبت کنید و بسته ی پستی خود را درب منزل تحویل بگیرید.

مشاهده ی مطالب مرتبط:

  • خواص پسته احمد آقایی
  • روش حفظ تازگی انواع آجیل و خشکبار در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.